Wojewoda: na Mazowszu dobra opieka okołoporodowa i nad wcześniakami

Szpitale na Mazowszu zapewniają wysoki poziom opieki okołoporodowej i opieki nad wcześniakami - ocenił wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski prezentując w czwartek (20 marca) raport na temat opieki neonatologicznej. Wynika z niego, że potrzebny jest m.in. rozwój porad laktacyjnych.

- Szpitale na Mazowszu zapewniają bardzo wysoki poziom opieki, mają dobrze opracowane procedury i są dobrze wyposażone sprzętowo - mówił Kozłowski na konferencji prasowej prezentując raport "Opieka neonatologiczna wcześniaków na Mazowszu". Raport zawiera informacje nt. opieki nad noworodkami, a w szczególności wcześniakami.

Kozłowski dodał, że dobry poziom opieki to m.in. zasługa współpracy z konsultantami wojewódzkimi, a także kontroli prowadzonych w placówkach medycznych przez urząd wojewódzki. Podkreślił, że w obszarze zdrowia priorytetem urzędu jest opieka nad dziećmi przed i po urodzeniu oraz problemy zdrowotne osób starszych.

Zastępca dyrektora wydziału zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Elżbieta Nawrocka, wyjaśniła, że raport zawiera rekomendacje co jeszcze należy zrobić, aby podnieść poziom opieki nad wcześniakami. Dodała, że na Mazowszu rocznie rodzi się ok. 60 tys. dzieci, z czego ok. 5,3 proc. - to wcześniaki.

W raporcie wskazano, m.in. że potrzebne jest większe wsparcie laktacyjne dla matek wcześniaków nie tylko w szpitalu, ale również po wypisie, instrukcje pisemne dotyczące zasad i higieny odciągania oraz przechowywania pokarmu. Ponadto na oddziałach trzeba zagwarantować dostęp do czystego sprzętu laktacyjnnego oraz warunki do odciągania i przechowywania mleka.

Przedstawiono też wyniki badania dotyczącego żywienia wcześniaków przygotowanego przez urząd wojewódzki, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neonatologii oraz fundację Bank Mleka Kobiecego. Pokazało ono, że wciąż zbyt mały odsetek wcześniaków jest karmionych mlekiem matki. - Dla wcześniaka mleko matki jest jak lek i pomaga zapobiegać wielu chorobom - podkreśliła Nawrocka.

Kozłowski zaznaczył, że w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie funkcjonuje od 2012 r. pionierski Bank Mleka Kobiecego i wcześniaki urodzone w tym szpitalu i placówkach współpracujących z Bankiem Mleka mogą korzystać z naturalnego pokarmu.

Według konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie neonatologii prof. Marii Katarzyny Borszewskiej-Kornackiej wzrosła świadomość kobiet na temat roli naturalnego pokarmu w rozwoju dziecka i coraz więcej matek karmi piersią. Jednak - jak wskazywała - nadal potrzebna jest edukacja w tym zakresie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH