Włocławek: oddział ginekologiczno-położniczy został "zdegradowany"

Kujawsko-pomorski NFZ zdecydował o obniżeniu włocławskiemu oddziałowi ginekologiczno-położniczemu od połowy marca stopnia referencyjności z drugiego na pierwszy. Oznacza to, że oddział nie będzie mógł zajmować się przypadkami ciężkiej patologii ciąży i przedwczesnymi porodami.

- Warunkiem posiadania drugiego stopnia referencyjności jest m.in. obecność na dyżurze dwóch lekarzy, w tym jednego specjalisty. We Włocławku według grafiku było tylu lekarzy, ale jak sprawdziliśmy, byli oni również zatrudnieni gdzie indziej, a w kilku przypadkach godziny pracy w obu miejscach zazębiały się. Nie możemy dopuścić do sytuacji, gdy na oddziale nie będzie pełnej obsady lekarzy - zaznaczył rzecznik oddziału NFZ w Bydgoszczy, Jan Raszeja.

Kontrola NFZ przeprowadzona na oddziale położniczo-ginekologicznym szpitala we Włocławku wykazała wiele uchybień w związku ze śmiercią nienarodzonych bliźniąt. Stwierdzono m.in. brak dostatecznej obsady kadrowej i wymaganej aparatury. - Stwierdzono też luki w zapisach aparatury rejestrującej przeprowadzone badania, co może świadczyć o ich wykasowaniu - poinformował Raszeja.

Według ustaleń kontroli w nocy z 16 na 17 stycznia na tzw. odcinku późnej patologii ciąży i położnictwa przebywało 15 pacjentek; wszystkie łóżka były wykorzystane. Na dyżurze była tylko jedna położna, choć z grafika wynikało, że powinny być dwie. Jedna położna została oddelegowana gdzie indziej. Jak się okazało, taka sytuacja zdarzała się często.

- Jedna położna nie była w stanie właściwie zaopiekować się wszystkimi pacjentkami, bowiem do obowiązków personelu należało regularne przeprowadzenie badań aparatem KTG, monitorującym stan ciąży. W zależności od tego, na jakim etapie rozwoju jest ciąża, badania należy wykonywać co pewien określony czas. W tym konkretnym przypadku badanie należało wykonywać co najmniej co godzinę, a według konsultanta krajowego ds. ginekologii i położnictwa - nawet nieprzerwanie - podkreślił Raszeja.

Choć z dokumentacji wynika, że na odcinku późnej patologii ciąży i położnictwa było sześć urządzeń KTG, to faktycznie były tylko dwa aparaty. Według konsultantów, krajowego i wojewódzkiego, przy takiej liczbie pacjentek powinny być co najmniej cztery urządzenia.

- Kolejna kwestia to nieprzeprowadzenie cesarskiego cięcia, gdy stwierdzono brak tętna płodu. Pielęgniarka stwierdziła brak tętna o północy i zgłosiła to lekarzowi. Cesarskie cięcie należało wykonać niezwłocznie, a zostało przeprowadzone dopiero po dziewięciu godzinach. Oczywiście nie ma absolutnej pewności, że szybka interwencja uratowałaby życie bliźniąt - dodał rzecznik oddziału NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH