Włocławek: decyzja o obniżeniu referencyjności oddziału zawieszona

Po spotkaniu dyrektorów oddziału NFZ i szpitala we Włocławku decyzja o obniżeniu stopnia referencyjności oddziału ginekologiczno-położniczego została zawieszona.

Kujawsko-pomorski NFZ w środę (5 marca) zdecydował o obniżeniu włocławskiemu oddziałowi ginekologiczno-położniczemu od połowy marca stopnia referencyjności z drugiego na pierwszy, ale jeszcze tego samego dnia cofnął swoją decyzję. Obniżenie stopnia referencyjności oznaczałoby, że oddział nie mógłby zajmować się przypadkami ciężkiej patologii ciąży i przedwczesnymi porodami.

- Warunkiem posiadania drugiego stopnia referencyjności jest m.in. obecność na dyżurze dwóch lekarzy, w tym jednego specjalisty. We Włocławku według grafiku było tylu lekarzy, ale jak sprawdziliśmy, byli oni również zatrudnieni gdzie indziej, a w kilku przypadkach godziny pracy w obu miejscach zazębiały się. Nie możemy dopuścić do sytuacji, gdy na oddziale nie będzie pełnej obsady lekarzy - informował po podjęciu decyzji o obniżeniu stopnia referencyjności rzecznik oddziału NFZ w Bydgoszczy, Jan Raszeja.

Decyzja o obniżeniu stopnia referencyjności została po kilku godzinach zawieszona. Stało się to po spotkaniu z udziałem dyrektorów włocławskiego szpitala i oddziału NFZ oraz przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego, zwołanym przez wojewodę kujawsko-pomorskiego, Ewę Mes.

- Decyzja o obniżeniu stopnia referencyjności została zawieszona. Dyrektorzy oddziału NFZ i szpitala muszą wyjaśnić rozbieżności, porównać posiadane materiały. Na podstawie przebiegu spotkania uważam, że zweryfikowanie decyzji jest możliwe. Sprawa jest istotna ze względu na bezpieczeństwo kobiet z rejonu Włocławka, a zarazem ważna dla mnie jako odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w województwie - powiedziała Mes.

- Zweryfikowaliśmy zebrane przez nas materiały z informacjami dyrektora szpitala dotyczącymi dyżurów lekarzy i ich dodatkowego zatrudnienia. Przyjęliśmy wyjaśnienia. Dyrektor szpitala zobowiązał się do zapewnienia obsady lekarzy na oddziale, zgodnie w warunkami określonymi w kontrakcie. My ze swej strony będziemy sprawę dokładnie monitorować - zaznaczył rzecznik oddziału NFZ.

W woj. kujawsko-pomorskim, oprócz Włocławka, jest jeszcze pięć oddziałów ginekologiczno-położniczych z drugim i trzecim stopniem referencyjności - dwa w Bydgoszczy oraz po jednym w Toruniu, Grudziądzu i Inowrocławiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH