Warszawa: miejskie dofinansowanie in vitro już wkrótce, obejmie ok. 2,5 tys. par Miasto szacuje, że z programu będzie mogło skorzystać około 2,5 tys. par zarówno małżeństw, jak i tych, pozostających w związkach nieformalnych. Fot. Gyncentrum

Możliwe, że już w październiku warszawiacy będą mogli skorzystać z miejskiego programu dofinansowania zabiegów in vitro. 12 października ogłoszona ma zostać lista klinik, które przy wsparciu ratusza pomogą stołecznym parom. Program przewidziano na lata 2017-2019 dla ok. 2,5 tys. par.

13 września ogłoszony został konkurs dla klinik, które wezmą udział w realizacji programu zdrowotnego "Stołeczna kampania na rzecz wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego w latach 2017 - 2019". Rada Warszawy przyjęła program na początku czerwca tego roku.

- Zainteresowanie ze strony klinik jest. Na terenie Warszawy działa ich pięć, czy sześć i one wszystkie są zainteresowane tym współfinansowaniem - mówi Gabriela Szustek, stołeczna radna PO, która zasiada w komisji konkursowej.

- Chcielibyśmy, żeby w programie wzięły udział przynajmniej trzy, cztery podmioty, bo im więcej na raz klinik będzie realizowało ten program, tym będzie on bardziej skuteczny. Dobrze by było także, gdyby warszawiacy mieli możliwość wyboru - podkreśla radna.

Placówki specjalizujące się w zapłodnieniu pozaustrojowym mają czas do 5 października na składanie ofert. Lista klinik, które zostaną zakwalifikowane do stołecznego programu leczenia ma być znana siedem dni później.

- Ta lista zostanie upubliczniona i program zacznie funkcjonować - podkreśla Szustek.

Refundacją in vitro przez ratusz interesują się też mieszkańcy stolicy.

- Dostajemy mnóstwo pytań, warszawiacy chcą wiedzieć jak wygląda procedura, kto może przystąpić do programu - mówi radna Platformy.

Program przeznaczony jest dla warszawianek w wieku 25-40 lat; dofinansowanie ma obejmować trzy próby zapłodnienia in vitro, do 80 proc. kosztów, nie więcej jednak niż 5 tys. złotych. Miasto szacuje, że z programu będzie mogło skorzystać około 2,5 tys. par, zarówno małżeństw, jak i tych, pozostających w związkach nieformalnych. Koszt to około 10 mln zł rocznie.

Zanim stołeczna rada miasta przyjęła program refundacji in vitro, wystąpiła o opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i była ona pozytywna. Gabriela Szustek przyznaje jednak, że niepokoi ją uchwalona w piątek w Sejmie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który dotyczy m.in. realizacji takich programów, jak stołeczne dofinansowanie zapłodnienia pozaustrojowego.

- Wydaje mi się, że w Agencji pracują rozsądni ludzie. Do naszego projektu nie było większych zastrzeżeń. Jeśli Agencja miała uwagi, to zostały one uwzględnione - podkreśla Szustek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH