Warszawa: hospicjum chce pomagać kobietom, które rodzą dzieci z poważną wadą

Jeśli kobieta decyduje się donosić ciążę mimo ciężkich wad płodu, często zostaje bez wsparcia. Stołeczne szpitale położnicze zignorowały ofertę, która mogła to zmienić - podaje Rzeczpospolita.

Urodzenie chorego dziecka oznacza traumę. Psycholog może pomóc rodzicom przejść przez dramatyczną dla nich sytuację. Z tego powodu Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci (WHD) zaproponowała w maju szpitalom ginekologiczno-położniczym w Warszawie pomoc przy opiece nad ciężarnymi, u których dzieci zdiagnozowano ciężką wadę. Hospicjum zadeklarowało, że udzieli darmowych porad psychologicznych.

Niestety z dwudziestu szpitali odpowiedziały jedynie dwa, te z którymi Hospicjum już współpracuje: Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej, informacji o drugim w fundacji nie podano.

Zdaniem psychiatry prof. Krystyny de Walden-Gauszko brak zainteresowania ofertą hospicjum ze strony szpitali wynika ze "złego klimatu" wokół sprawy prof. Bogdana Chazana. Uważa ona, że mogą obawiać się tego, iż ktoś je potem oskarży o wywieranie wpływu na pacjentkę, która chce dokonać aborcji.

Tymczasem na potrzebę otoczenia matek, które noszą dziecko z wadą, opieką hospicyjną zwracał uwagę w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl sam prof. Chazan, były już dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny SP ZOZ w Warszawie.

Podkreślał on, że bardzo dużo mówi się o hospicjach dla osób ciężko chorych, starszych, również dla dzieci z chorobą nowotworową. Natomiast problem hospicjum perinatalnego nie jest dotychczas podnoszony. Chodzi o to, że w przypadku kiedy dziecko jest obciążone ciężkimi wadami, ciężką chorobą, a matka chce je donosić do porodu, pożegnać się z nim, być przy jego śmierci, to wówczas najbardziej potrzebuje fachowej opieki lekarsko-medycznej dla siebie i dziecka, opieki psychologicznej a przede wszystkim zrozumienia.

Zaznaczał, że taką pomoc otrzymują w szpitalu św. Rodziny.

Również dyrekcja Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie, przyznaje, że także u nich pacjentka, ze stwierdzoną poważną wadą płodu jest objęta opieką lekarzy, położnych i psychologów. W czasie hospitalizacji, zgodnie z prawami pacjenta, kobieta uzyskuje pełną informację zarówno o stanie swojego zdrowia, jak i o rokowaniach dla dziecka. Zespół konsultantów przekazuje także pacjentce możliwe dalsze sposoby postępowania, pozostawiając jej ostateczną decyzję.

Także cześć szpitali, do których dotarły propozycje Hospicjum, przyznaje, że chociaż nie odpowiedziały na to pismo, są zainteresowani taką formą pomocy potrzebującym kobietom.Dyrekcja jednego z nich, Szpitala na Solcu w Warszawie wyjaśnia, że nie odpowiedzieła na propozycję Hospicjum, tylko dlatego, iż była przekonana, że chodzi o zgłaszanie tam pacjentek w trudnych sytuacjach a nie potwierdzenie na piśmie chęci współpracy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH