W wielu szpitalach poród bez bólu to wciąż fikcja W Polsce wymogi dotyczące analgezji przy porodach są znacznie bardziej restrykcyjne niż w innych krajach Europy. Fot. Fotolia

Od momentu wprowadzenia w życie przez NFZ dodatkowego finansowania kosztów znieczulenia zewnątrzoponowego szpitale wykonują trzy razy więcej znieczuleń do porodu. Niestety na mapie Polski nadal są białe plamy - miejsca, gdzie kobieta z takiego znieczulenia nie może skorzystać.

Sylwia Wądrzyk, p.o. dyrektora Biura Komunikacji Społecznej, rzecznik prasowy NFZ, w piśmie przesłanym do redakcji Rynku Zdrowia przypomina, że NFZ od 1 lipca 2015 r. finansuje koszty dodatkowe znieczulenia zewnątrzoponowego do porodu.

- Wartość tego świadczenia Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wyceniła na 8 punktów, czyli ok 416 zł. Znieczulenia, tak jak same porody, należą do świadczeń nielimitowanych, co oznacza, że Fundusz płaci za wszystkie wykonane procedury - podkreśla rzecznik.

W liście czytamy również, że od początku tego roku w szpitalach wykonano ponad 11 tys. znieczuleń. Najwięcej w oddziale mazowieckim - 3 983, małopolskim - 1 928, łódzkim - 1 043, i w podlaskim - 503. Oznacza to trzykrotny wzrost w porównaniu do średniej miesięcznej wykonywanych znieczuleń w okresie przed wprowadzeniem dodatkowego finansowania.

Dla porównania po zapewnieniu dodatkowych środków za znieczulenie, czyli od 1 lipca 2015 roku, wykonano 9 955 znieczuleń, a w 2016 roku - 20 698.

Dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego przy porodzie nie jest jednak wszędzie taki sam. Z danych NFZ wynika, że znieczulenie przy porodach najrzadziej jest wykonywane w lecznicach w województwie lubuskim. W tym roku takie świadczenie otrzymało tam zaledwie 15 pacjentek. Średnia nie poprawiła się od lipca 2015 r., czyli od momentu wprowadzenia przez NFZ dodatkowego finansowania.

Najgorzej w szpitalach powiatowych
Brak dostępu do tej usługi wiąże się także ze stopniem referencyjności szpitali. Jak wyjaśnia dr n. społ. Antonina Doroszewska, jedna z autorek raportu pt. "Medykalizacja porodu w Polsce", wykonanego na zlecenie Fundacji Rodzić Po Ludzku, połowa szpitali deklaruje, że znieczulenie (zewnątrzoponowe) jest dostępne, ale warto zwrócić uwagę, że jest ono dostępne tylko w co trzecim szpitalu I stopnia referencyjności i w 83 proc. szpitali III stopnia referencyjności.

Spostrzeżenie to potwierdza Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić Po Ludzku, która wyjaśnia, że napływa do nich niezliczona ilość skarg od rodzących, które miały utrudniony dostęp do tej usługi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH