Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 05-02-2018 13:46

To jego może zastąpić prof. Chazan. Co dla świętokrzyskiego położnictwa zrobił były konsultant?

Prof. Wojciech Rokita w latach 2012-17 był świętokrzyskim konsultantem w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Uważa, że wykonał "kawał dobrej roboty" i ma nadzieję, że jego następca jeszcze te wyniki poprawi. Przestrzega jednak przed mieszaniem się w opiekę perinatalną urzędników i polityków oraz przypomina o obowiązku przestrzegania prawa.

Prof. Wojciech Rokita Fot. PTWP

Prof. Wojciech Rokita przypomina, że gdy w 2012 r. obejmował funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie ginekologii i położnictwa, jakość opieki perinatalnej w Świętokrzyskiem była najgorsza w Polsce. Na ok. 10 tys. porodów do szóstej doby, co roku umierało blisko sto dzieci. W 2016 r. liczba porodów była podobna, a zmarło 30 noworodków - informuje Gazeta Wyborcza.

Podkreśla, że w ciągu ostatnich pięciu lat udało się utworzyć ośrodek diagnostyki prenatalnej wykonujący procedury diagnostyki inwazyjnej oraz jeden z najlepszych w Polsce ośrodków echokardiografii płodowej. Stworzono także - według profesora - unikalny w skali Polski model współpracy położników-ginekologów i ginekologów-onkologów, którego głównym założeniem jest centralizacja leczenia kobiet z nowotworami narządów moczowo-płciowych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Zaznacza, że dzięki temu w znaczący sposób poprawiły się wyniki leczenia tej grupy pacjentek.

W ocenie profesora największe wyzwania dla współczesnej ginekologii wiążą się z leczeniem chorób nowotworowych u kobiet w wieku prokreacyjnym oraz poprawą opieki neonatologicznej. Specjalista zauważa ponadto, że problemem jest rosnąca liczba cesarskich cięć. Przestrzega, że podczas "cesarki" kobiety umierają dziesięć razy częściej niż przy porodzie drogami natury.

Prof. Rokita, komentując wstępne przymiarki prof. Chazana na stanowisko konsultanta wojewódzkiego zaznacza, że jest on doświadczonym ginekologiem i położnikiem, był konsultantem krajowym w dziedzinie ginekologii i położnictwa, jest zatem w stanie efektywnie pełnić tę funkcję.

Przypomina jednak, że lekarz profesjonalnie wykonujący swój zawód powinien zostawić z boku przekonania polityczne czy religijne, a prawo powinien "realizować w pełnym zakresie".

Więcej: www.wyborcza.pl