Techniki wspomaganego rozrodu: zagrożenia i przyszłość

W opinii światowej sławy eksperta w dziedzinie technik wspomaganego rozrodu prof. Eli Y. Adashi, największym zagrożeniem, które niesie ze sobą zapłodnienie pozaustrojowe, jest ''epidemia ciąż bliźniaczych''. Zdaniem eksperta z USA czynnikiem, który pośrednio odpowiada za zwiększony odsetek ciąż wielopłodowych jest praktykowany w jego kraju model finansowania tych procedur ze środków prywatnych - relacjonuje Rynkowi Zdrowia prof. Błażej Męczekalski, kierownik Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

- W trakcie trwania II Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Endokrynologii Ginekologicznej (PTEG) organizowanego wspólnie z Katedrą i Kliniką Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu mieliśmy zaszczyt gościć wyjątkowego eksperta w dziedzinie technik wspomaganego rozrodu. Był nim prof. Eli. Y. Adashi, światowej sławy naukowiec, obecnie pracownik Brown University w USA, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia oraz doradca rządu USA ds. Zdrowia Kobiet.

W trakcie sesji gości zagranicznych przedstawił on bardzo interesujący wykład na temat wyzwań i obietnic, jakie niosą ze sobą techniki wspomaganego rozrodu w XXI wieku.

Jak poinformował prof. Adashi, największym zagrożeniem, które niesie ze sobą zapłodnienie pozaustrojowe jest ''epidemia ciąż bliźniaczych''. Podkreślił niepokojącą śmiertelność i chorobowość matek w ciążach mnogich, która jest znacząco większa w tej grupie niż w przypadku ciąż pojedynczych.

Zdaniem eksperta z USA, czynnikiem, który pośrednio odpowiada za zwiększony odsetek ciąż wielopłodowych jest, praktykowany w USA, model finansowania tych procedur ze środków prywatnych.

Ośrodki leczenia niepłodności dążąc do maksymalnej efektywności finansowej transferują zwiększoną liczbę zarodków, by osiągnąć maksymalną liczbę ciąż na pojedynczy transfer. W istocie brakuje jednak badań, które analizowałyby w jakim stopniu liczba ciąż przekłada się w tym kontekście na liczbę urodzeń zdrowych dzieci.

Prof. Adashi poruszył też ważną kwestię, jaką są powikłania okołoporodowe oraz ryzyko problemów neurologicznych u noworodków z ciąż mnogich, w tym mózgowego porażenia dziecięcego.

Przyszłość technik rozrodu wspomaganego specjalista widzi w tzw. rozrodzie niezależnym od gonady. W japońskim Kioto z powodzeniem udało się pozyskać germinalne komórki macierzyste. Mają one potencjał rozwoju do komórek rozrodczych, czyli komórek jajowych. Ich pozyskanie daje w perspektywie możliwość uzyskania komórek rozrodczych z narządów i tkanek innych niż gonada oraz zapłodnienie u kobiety z nieczynnymi jajnikami.

Specjalista zaznaczył ogromny potencjał takiego podejścia i upatruje w nim przyszłość leczenia niepłodności. Zwrócił jednak uwagę na ogromny bagaż problemów etycznych i prawnych, który wiąże się z rozrodem niezależnym od jajnika. Kontrowersje te stały się przedmiotem gorącej dyskusji uczestników II Kongresu PTEG.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH