Szpital Kliniczny w Poznaniu jednym z 12 ośrodków leczenia niepłodności w kraju

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny w Poznaniu będzie jednym z 12 ośrodków w kraju, zajmujących się leczeniem niepłodności. Na realizację programu w latach 2016-2017 placówka uzyska ponad 750 tys. zł dofinansowania ze środków Ministerstwa Zdrowia.

O wyborze placówek, które utworzą sieć referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności, zadecydowała komisja konkursowa. Jak poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia, wybranych zostało 12 ośrodków, które na terenie całego kraju będą realizowały program polityki zdrowotnej - kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020.

Kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Janusz Gadzinowski powiedział w piątek (21października) na konferencji prasowej, że poznańska klinika otrzyma ponad 750 tys. zł dofinansowania na realizację zadań związanych z programem.

- Ośrodek będzie usytuowany w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ul. Polnej. W pierwszej fazie ośrodek ten będzie zajmował się rozwojem metod diagnostycznych; przyczynowym leczeniem niepłodności. W drugiej fazie natomiast, zapewne bardziej formami leczniczymi - powiedział.

Jak podkreślił, powstanie takich ośrodków jest odpowiedzią na to, co "od zawsze występuje w klasycznej medycynie: znalezienie przyczyny, jeśli to możliwe - usunięcie jej, wyleczenie - a nie okrążenie tego problemu, co skutkuje tylko tym, że para nadal jest bezpłodna - podkreślił Gadzinowski.

Jak dodał, odrębnym konkursem będzie natomiast konkurs na działania edukacyjne i promocyjne, które w przypadku tematów związanych z przyczynami i leczeniem niepłodności są - jego zdaniem - niezwykle istotne.

- Naprotechnologia jest jedyną metodą, która w moim życiu spotyka się z tak dużym odrzuceniem i taką dużą agresywnością także w środowisku medycznym. To jest trudne do wytłumaczenia, ponieważ środowisko akademickie jest zazwyczaj niezwykle chłonne na wdrażanie różnych metod postępowania - mówił Gadzinowski.

- Ostatecznie, młodzi ludzie, którzy mają problemy z płodnością mają prawo wyboru - ale ten wybór musi być świadomy. Musimy więc dostarczyć im wiedzy, która umożliwi im dokonanie racjonalnego wyboru, który zastosują w zależności od ich światopoglądu i wiary w skuteczność danych metod - dodał profesor.

W piątek (21 października) w Poznaniu odbyło się także organizowane przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna oraz Klinikę Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu sympozjum medyczne dotyczące profilaktyki, rozpoznawania przyczyn i leczenia niepłodności. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH