Świętokrzyskie nie będzie miało centrum leczenia niepłodności? Kliniki leczenia niepłodności mają zapewnić wysoki standard leczenia nieopłodności w całej Polsce. Fot. archiwum RZ

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach został odrzucony przez resort zdrowia jako placówka, gdzie mogłoby powstać centrum leczenia niepłodności. Powodem tej decyzji jest fakt, że szpital nie podlega pod uczelnię. Tym samym w regionie nie zostanie uruchomiona taka placówka.

Okazuje się, że w tym przypadku nie miało znaczenia to, że placówka posiada odpowiednią kadrę i sprzęt - zauważa Gazeta Wyborcza.

Dyrekcja WSZ liczyła, że w ramach jej placówki rocznie z programu skorzystałoby kilkaset pacjentek.

Teraz okazuje się, że będą musiały korzystać z pomocy w innych regionach. W podobnej sytuacji  znalazły się województwa podkarpackie oraz warmińsko-mazurskie.

Pierwsza z referencyjnych klinik lecząca niepłodność w oparciu o ministerialny program powstanie w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Jak mówił niedawno wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, klinika "będzie emanowała wiedzą na całą Polskę i na tym modelu będą budowane inne kliniki w ośrodkach akademickich".

Ocenił, że nowy program ministerialny leczenia niepłodności, to projekt dla par. - Wreszcie pojawił się także mężczyzna ze swoimi problemami niepłodności - o czym zapominaliśmy. To także psychologowie, endokrynolodzy, ginekolodzy, androlodzy, nowoczesne techniki operacyjne i diagnostyczne - wszystko w jednym miejscu - dodał, podkreślając kompleksowość programu prokreacyjnego.

W opinii ministra Pinkasa, pary z problemem niepłodności były do tej pory pozbawione możliwości uzyskania kompleksowej pomocy. - Biegały między poszczególnymi klinikami, między lekarzami, były zdane na siebie. Teraz będzie przewodnik po ich problemach, który będzie je rozwiązywał wspólnie z innymi lekarzami - wyjaśnił opisując projekt podczas konferencji "Zdrowie kobiety 2016", która odbywała się we wrześniu w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Zdaniem wiceministra zdrowia, uruchomienie referencyjnego centrum leczenia niepłodności w łódzkim ICZMP to kwestia 2-3 miesięcy.

- In vitro to rozwiązanie dla kilku procent par, natomiast myślę, że 97 proc. problemów związanych z niepłodnością będzie rozwiązywała taka klinika - i mamy na to twarde dane. Obok dostępu do wszystkich specjalistów, którzy się tym zajmują, to także kwestia odpowiedniego wsparcia psychologicznego - w każdej takiej klinice będzie ono na bardzo wysokim poziomie. Chcemy, by ten wysoki standard zafunkcjonował w całej Polsce - podkreślił Pinkas.

W programie prokreacyjnym ministerstwa nie ma finansowania procedury in vitro. Jak powiedział Jarosław Pinkas, te procedury mogą dalej finansować samorządy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH