Świętokrzyskie nie będzie miało centrum leczenia niepłodności? Kliniki leczenia niepłodności mają zapewnić wysoki standard leczenia nieopłodności w całej Polsce. Fot. archiwum RZ

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach został odrzucony przez resort zdrowia jako placówka, gdzie mogłoby powstać centrum leczenia niepłodności. Powodem tej decyzji jest fakt, że szpital nie podlega pod uczelnię. Tym samym w regionie nie zostanie uruchomiona taka placówka.

Okazuje się, że w tym przypadku nie miało znaczenia to, że placówka posiada odpowiednią kadrę i sprzęt - zauważa Gazeta Wyborcza.

Dyrekcja WSZ liczyła, że w ramach jej placówki rocznie z programu skorzystałoby kilkaset pacjentek.

Teraz okazuje się, że będą musiały korzystać z pomocy w innych regionach. W podobnej sytuacji  znalazły się województwa podkarpackie oraz warmińsko-mazurskie.

Pierwsza z referencyjnych klinik lecząca niepłodność w oparciu o ministerialny program powstanie w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Jak mówił niedawno wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, klinika "będzie emanowała wiedzą na całą Polskę i na tym modelu będą budowane inne kliniki w ośrodkach akademickich".

Ocenił, że nowy program ministerialny leczenia niepłodności, to projekt dla par. - Wreszcie pojawił się także mężczyzna ze swoimi problemami niepłodności - o czym zapominaliśmy. To także psychologowie, endokrynolodzy, ginekolodzy, androlodzy, nowoczesne techniki operacyjne i diagnostyczne - wszystko w jednym miejscu - dodał, podkreślając kompleksowość programu prokreacyjnego.

W opinii ministra Pinkasa, pary z problemem niepłodności były do tej pory pozbawione możliwości uzyskania kompleksowej pomocy. - Biegały między poszczególnymi klinikami, między lekarzami, były zdane na siebie. Teraz będzie przewodnik po ich problemach, który będzie je rozwiązywał wspólnie z innymi lekarzami - wyjaśnił opisując projekt podczas konferencji "Zdrowie kobiety 2016", która odbywała się we wrześniu w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Zdaniem wiceministra zdrowia, uruchomienie referencyjnego centrum leczenia niepłodności w łódzkim ICZMP to kwestia 2-3 miesięcy.

- In vitro to rozwiązanie dla kilku procent par, natomiast myślę, że 97 proc. problemów związanych z niepłodnością będzie rozwiązywała taka klinika - i mamy na to twarde dane. Obok dostępu do wszystkich specjalistów, którzy się tym zajmują, to także kwestia odpowiedniego wsparcia psychologicznego - w każdej takiej klinice będzie ono na bardzo wysokim poziomie. Chcemy, by ten wysoki standard zafunkcjonował w całej Polsce - podkreślił Pinkas.

W programie prokreacyjnym ministerstwa nie ma finansowania procedury in vitro. Jak powiedział Jarosław Pinkas, te procedury mogą dalej finansować samorządy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH