Świętokrzyskie: duży wzrost zgłaszalności na cytologię i mammografię W ciągu 10 lat aż o 647 proc. wzrosła liczba kobiet zgłaszających się na mammografię w woj. świętokrzyskim. Fot. mat. prasowe ŚCO.

Aż 13-krotnie wzrosła liczba kobiet poddających się badaniu cytologicznemu w ciągu 10 lat funkcjonowania Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki Raka Piersi oraz Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy w województwie świętokrzyskim. Obecnie Świętokrzyskie ma najniższy w Polsce wskaźnik zachorowań na raka szyjki macicy.

Jak informuje Joanna Chądzyńska, która w świętokrzyskim WOK koordynowała program profilaktyki raka piersi, Świętokrzyskie aż do 2009 roku zajmowało ostatnie miejsce w kraju pod względem objęcia kobiet badaniami mammograficznymi.

W ramach zadań powierzonych Świętokrzyskiemu Centrum Onkologii od 1 grudnia 2005 pracownicy WOK prowadzili edukację w szkołach, zakładach pracy, w miejskich i gminnych ośrodkach pomocy. Miała na celu uświadomienie roli profilaktyki w walce z rakiem piersi, zwiększenie zgłaszalności na badania przesiewowe, co miało przyczynić się do obniżenia umieralności na ten nowotwór.

W ciągu 10 lat aż o 647 proc. wzrosła liczba kobiet zgłaszających się na mammografię. W 2006 roku z tego badania skorzystało 5941 kobiet, a w 2015 już 38422.

- Nasze województwo awansowało na 10 pozycję w kraju. W Polsce średnie objęcie populacji badaniami mamograficznymi wyniosło 44,07 proc. Średnia dla województwa świętokrzyskiego to 43,52 proc., czyli przez te 10 lat zbliżyliśmy się do średniej w Polsce - wyjaśnia Joanna Chądzyńska.

W 2015 r. najchętniej robiły mammografię mieszkanki powiatu pińczowskiego (zbadało się 51,98 proc. populacji przewidzianej do badania), najniższa zgłaszalność na badania była w powiecie skarżyskim (39,30 proc.).

Jak podkreśla koordynatorka programu profilaktyki raka piersi, liczba kobiet w wieku 50-69 lat uczestniczących regularnie (co 2 lata) w badaniach mammograficznych przekłada się na skuteczność walki z tym nowotworem.

- Poprzez regularność wykonywanych mammografii możemy wykrywać zmiany we wczesnych stadiach, kiedy jeszcze nie ma guzka lub jest bardzo mały i skutecznie leczyć oszczędzając przy tym pierś. Wśród pań, które zbadały się w 2015 roku u 50 wykryto nowotwór złośliwy. Gdyby się nie zbadały, nie wiedziałyby, że są chore i nie rozpoczęłyby wcześnie leczenia - tłumaczy Joanna Chądzyńska.

Dzięki zachętom w postaci imiennych zaproszeń wysyłanych do uprawnionych do badań cytologicznych kobiet (w wieku 25-59 lat) zwiększyła się również zgłaszalność na te badania i to aż o 1300 proc. w ciągu 10 lat.

Jak informuje dr Arkadiusz Chil, specjalista ginekologii i położnictwa i ginekologii onkologicznej w ŚCO, który koordynował program profilaktyki raka szyjki macicy, w 2015 roku cytologię w ramach tego programu wykonało 21500 kobiet. - Szacujemy, że drugie tyle pań zrobiło to badanie w gabinetach prywatnych i u swoich ginekologów poza programem - dodaje. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH