Standardy w laboratoriach IVF przekazano specjalistom do konsultacji Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Grupa ekspertów zakończyła prace nad rekomendacjami zawierającymi spójne zasady postępowania z materiałem biologicznym w laboratoriach IVF (zapłodnienia pozaustrojowego) oraz monitorowania realizowanych w nich procedur.

Grupę ekspertów powołało Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu, Ośrodek Studiów nad Płodnością Człowieka, Sekcja Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wraz z konsultantem krajowym w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości.

Rekomendacje zostały przekazane do konsultacji członkom SPiN-u/PTG i PTMR. Potrwają do 14 sierpnia br. Inicjatywa opracowania takich rekomendacji powstała w odpowiedzi na dotychczasowy brak jednolitych wytycznych w zakresie.

Dokument obejmuje instrukcje dotyczące wszystkich etapów postępowania z materiałem biologicznym w laboratoriach IVF - od przygotowania stanowiska pracy i mediów, poprzez pobranie komórek rozrodczych, ich przechowywanie czy transport, po wykorzystanie w procedurach wspomaganego rozrodu. Rekomendacje zawierają także wytyczne w zakresie systemów kontroli i zabezpieczeń.

- Dokument opracowaliśmy z myślą o jego praktycznym zastosowaniu w ośrodkach medycyny rozrodu. Będzie on mógł być także wykorzystany przy formułowaniu przepisów wykonawczych - powiedział prof. Robert Spaczyński, przewodniczący grupy ekspertów i konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości.

- Dotychczas poszczególne placówki wprowadzały różnorodne, często międzynarodowe, standardy. Wierzymy, że wytyczne grupy ekspertów, dostosowane do warunków polskich, pozwolą nie tylko zapewnić wysoki standard leczenia niepłodności w naszym kraju, ale staną się także punktem odniesienia, umożliwiającym rynkowi stać się bardziej transparentnym - stwierdza prof. Robert Spaczyński.

- Opierając się na własnym doświadczeniu, zarówno w realizacji procedur, jak i w zarządzaniu laboratoriami IVF, przygotowaliśmy rekomendacje, dbając o to, aby znajdujące się w nich wytyczne były na tyle ogólne, by łatwo można je było wdrożyć, a przy tym na tyle szczegółowe, aby faktycznie wskazywały jak poszczególne działania laboratoryjne realizować - dodała dr Katarzyna Kozioł, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu.

Eksperci planują zakończyć prace nad rekomendacjami jeszcze w sierpniu 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH