Specjaliści: mięśniaki macicy nie zawsze muszą być operowane

Mięśniaki macicy, łagodne nowotwory dotyczące ok. 40 proc. kobiet w wieku 35-55 lat, nie zawsze muszą być leczone operacyjnie. Od 10 miesięcy dostępny jest w Polsce lek, który u wielu kobiet może opóźnić operację lub pomóc jej uniknąć - przypominają eksperci.

Mówili o tym 4 kwietnia w stolicy na spotkaniu z przedstawicielkami organizacji kobiecych oraz z mediami.

- Doustny lek podawany w leczeniu mięśniaków macicy to ogromny postęp zwłaszcza w odniesieniu do pacjentek, które planują jeszcze macierzyństwo. Jeśli kobieta chce w przyszłości urodzić dziecko, to najlepiej by uniknęła zabiegu operacyjnego lub odsunęła go w czasie - powiedział obecny na spotkaniu ginekolog i położnik dr Jacek Tulimowski.

Specjalista wyjaśnił, że u kobiet chcących zajść w ciążę nie powinno się też leczyć mięśniaków za pomocą embolizacji tętnic macicznych.

Jak przypomniał, w ostatnim czasie kobiety coraz częściej odkładają macierzyństwo na później i coraz częściej zachodzą w pierwszą ciążę po 30. roku życia. Tymczasem mięśniaki występują przede wszystkim u pań w trzeciej, czwartej i piątej dekadzie życia.

Prof. Jan Kotarski, kierownik I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zaznaczył, że skuteczność nowego leku potwierdziły badania kliniczne. Zastosowanie go u kobiet, które z powodu mięśniaków macicy zostały zakwalifikowane do operacji sprawiło, że po trzech miesiącach połowa z nich mogła z niej zrezygnować. Okazało się bowiem, że objętość mięśniaków zmniejszyła się, a ich objawy, jak np. silne krwawienia prowadzące do anemii, złagodniały lub zupełnie ustąpiły.

Istotną zaletą nowego leku jest to, że w przeciwieństwie do znanych od 30 lat analogów GnRH (analogi gonadoliberyny), które stosuje się u kobiet przygotowujących się do operacyjnego leczenia mięśniaków, nie powoduje on objawów typowych dla menopauzy oraz nieodwracalnych zmian w mineralizacji kości.

Zdaniem prof. Kotarskiego octan uliprystalu może również pomóc uniknąć operacji z powodu mięśniaków kobietom w okresie okołomenopauzalnym. - Jeśli lek zastosujemy u pacjentki w wieku okołomenopauzalnym to ma ona ogromne szanse uniknięcia operacji, ponieważ za pół roku lub za rok przejdzie naturalną menopauzę i mięśniaki mogą się wówczas samoistnie zmniejszyć - powiedział profesor.

Mięśniaki mogą powodować nadmierne krwawienia miesięczne lub pozamiesiączkowe, które prowadzą do niedokrwistości i znacznego osłabienia. Pacjentki muszą z tego powodu zażywać preparaty żelaza i kwasu foliowego.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH