Sosnowiec: Za młody by pić - ruszyła kampania skierowana do ciężarnych Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla dziecka rozwijającego się w łonie matki. Fot. Fotolia

"Too young to drink" ("za młody by pić") to hasło międzynarodowej kampanii społecznej, która ruszyła w Sosnowcu (Śląskie). Celem akcji jest zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z picia alkoholu przez kobiety w ciąży.

Na ulicach miasta oraz w przychodniach, szkołach, parafiach, szpitalach i aptekach Sosnowca rozklejane są plakaty związane z kampanią - identyczne we wszystkich 35 krajach uczestniczących w tej międzynarodowej kampanii.

- Tegoroczny plakat akcji "Za młody by pić" przedstawia noworodka w drinku alkoholowym z kostkami lodu, miętą i cytryną - powiedział Andrzej Wojciechowski z wydziału zdrowia Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Dodał, że Sosnowiec przystąpił do tej międzynarodowej akcji po raz drugi. Ubiegłoroczny plakat przedstawiał "noworodka wewnątrz butelki po napoju alkoholowym".

Jak poinformował Wojciechowski, z danych urzędu wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat do jednego z ośrodków w woj. śląskim zajmujących się rehabilitacją dzieci z FASD (Fetal Alkohol Spectrum Disorder), czyli Poalkoholowym Spektrum Wrodzonych Zaburzeń trafiło ok. 700 dzieci z Sosnowca.

- Dlatego chcemy, aby ta kampania trafiła do osób w różnym wieku, chcemy edukować zarówno uczniów, jak i osoby starsze. Dodatkowo przygotowaliśmy m.in. specjalne widokówki z noworodkiem z plakatu, które wysyłamy do poradni ginekologicznych, przekazujemy je również nauczycielom, którzy realizują w szkołach programy profilaktyczne o tej tematyce - dodał Wojciechowski.

Kampania potrwa do 9 października.

Alkohol to toksyna i nie ma bezpiecznej dawki dla dziecka rozwijającego się w łonie matki - przestrzegają organizatorzy kampanii. Jeśli kobieta w ciąży pije alkohol, musi się liczyć z następującymi konsekwencjami: poronieniem, uszkodzeniami mózgu dziecka, a także wzroku, słuchu, układu ruchu (jako konsekwencje uszkodzenia układu nerwowego). Mogą to być również wady narządów wewnętrznych (m.in. serca, nerek), zaburzenia pamięci, opóźniony rozwój mowy, zaburzenia emocjonalne, w tym często nadpobudliwość.

Kampania "Too young to drink" jest kontynuacją podjętych przez Sosnowiec kilka lat temu działań na rzecz podniesienia świadomości zagrożeń wynikających z picia alkoholu przez kobiety w czasie ciąży. Jednym z nich była konferencja "Trzeźwa matka - zdrowe dziecko" z udziałem m.in. lekarzy i psychologów, prowadzono też szkolenia w tym zakresie m.in. wśród nauczycieli i pedagogów.

Kampanię "Too young to drink", która odbywa się w kilkudziesięciu krajach, prowadzi European FASD Alliance. Jej celem jest zwiększenie świadomości problemu FASD wśród kobiet i społeczności (FASD jest pojęciem obejmującym szereg wad wrodzonych i uszkodzeń mózgu w wyniku przedurodzeniowej ekspozycji na alkohol).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH