Śląskie: ruszyły kwalifikacje par do bezpłatnego in vitro

W katowickiej Klinice Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum ruszyły właśnie kwalifikacje par do bezpłatnych zabiegów in vitro.

Pary chcące wziąć udział w rządowym programie refundacji zabiegów in vitro mogą zgłaszać się już do ośrodków, którym ministerstwo przyznało fundusze na bezpłatne zabiegi.  Ruszyły właśnie kwalifikacje pierwszych kandydatów. Także na Śląsku specjaliści rozpoczęli konsultacje par chcących starać się o dziecko metodą in vitro. Żeby przystąpić do programu trzeba jednak spełnić określone kryteria.

O bezpłatne leczenie mogą starać się pary, które mają zdiagnozowaną niepłodności lub, u których udokumentowane leczenie niepłodności w ostatnich 12 miesiącach nie przyniosło efektów. 
 
- Wskazaniem do zabiegu może być zarówno niepłodność kobiety, jak i mężczyzny, a także obu partnerów. Dla mężczyzn przystępujących do programu nie ma ograniczeń wiekowych. Dla kobiet górną granicą kwalifikacji jest 40 lat - wyjaśnia Anna Bednarska-Czerwińska, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum, która realizuje rządowy program.

W Gyncentrum z pomocy będzie mogło skorzystać kilkaset par. Ośrodek otrzymał środki na 890 cykli zapłodnienia in vitro. W ramach refundacji każdej z par przystępującej do programu przysługują 3 cykle in vitro.

W tym roku zainteresowanie leczeniem może być jeszcze większe niż przed rokiem. Refundacja leków hormonalnych sprawiła, że koszty zabiegu, jakie ponoszą pary zostały ograniczone do minimum.

- Dla wielu par chcących przystąpić w zeszłym roku do programu barierą był wydatek 4-8 tys. zł na leki hormonalne, w tym roku bariera ta została zniesiona dzięki refundacji. Oznacza to, że wiele par zniechęconych dodatkowymi opłatami w latach ubiegłych, w tym roku zdecyduje się na przystąpienie do programu - przekonuje dr Bednarska-Czerwińska.
 
W ramach rządowego programu pacjenci uzyskują dofinansowanie terapii hormonalnej lekami do stymulacji oraz nieodpłatny dostęp do świadczeń in vitro, które obejmują kontrolowaną stymulację jajeczkowania i pobranie komórek jajkowych oraz nasienia, przygotowanie ich do zapłodnienia, tworzenie i hodowlę zarodków, przechowywanie i zapewnienie im pełnego bezpieczeństwa, a ostatecznie transfer do macicy. Pary korzystające z programu mają także zapewnione bezpłatne badania laboratoryjne oraz badania dodatkowe zlecone przez lekarza.
  Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH