Śląskie: eksperci postulują poprawę opieki w ciąży i podczas porodu

Mniejsza śmiertelność noworodków, mniejszy lęk kobiet przed macierzyństwem, mniej cięć cesarskich - te cele można osiągnąć poprawiając opiekę nad kobietą w czasie ciąży i podczas porodu oraz bezpośrednio po nim. W Śląskiem jest taka potrzeba - uznali eksperci.

O celach nowego programu opieki nad kobietami w ciąży w woj. śląskim rozmawiali w poniedziałek (19 maja) ekspercipodczas spotkania u wojewody śląskiego w Katowicach. Oprócz wojewody Piotra Litwy wzięli w nim udział m.in.: przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, który jest organem prowadzącym dla wielu szpitali w regionie, oraz konsultanci wojewódzcy – w zakresie położnictwa i ginekologii prof.Anita Olejek oraz perinatologii – prof. Krzysztof Sodowski. 

Jak podkreślił prof. Sodowski, w ostatnich 5 latach udało się poprawić statystyki śmiertelności okołoporodowej noworodków w regionie - Śląskie ze wskaźnikiem 6,5 zgonów na 100 tys. urodzeń mieści się w średniej krajowej. 

- Widoczne jest jednak niedofinansowanie oddziałów porodowych, odczuwamy braki personelu - są coraz większe kłopoty z zapewnieniem obsady położnych i lekarzy. Kobiety w niektórych oddziałach rodzą w trudnych warunkach - nie ma mowy o znieczuleniu okołoporodowym, nie ma mowy o relaksacji w czasie porodu, jak immersja wodna, która umożliwia walkę z bólem porodowym, mało kto w ogóle zastanawia się nad bólem porodowym – powiedział prof. Sodowski. 

Wskazał też na wolę współpracy z anestezjologami. - Zwracamy się też do anestezjologów za pośrednictwem konsultanta do spraw anestezjologii. Musimy coś z tym bólem porodowym zrobić, bo analgezja ma mnóstwo możliwości i trzeba je wykorzystać przy porodzie. Tymczasem kobieta jest nieraz zostawiona sama sobie, ma po prostu urodzić - ocenił. 

- W ostatnich 5 latach notujemy znaczną poprawę, jeśli chodzi o zmniejszenie umieralności noworodków, m.in. dzięki inwestycjom w sprzęt. Chcielibyśmy jednak, żeby umieralność noworodków była jeszcze mniejsza, zwłaszcza w grupie dzieci o bardzo niskiej masie ciała, czyli poniżej 1000 g. Nasz cel to poprawienie opieki przedporodowej, zmniejszenie lęku przed porodem, co mogłoby ograniczyć liczbę cięć cesarskich, bo panie przestałyby się tak bardzo bać - mówiła prof. Olejek. 

Do prac nad programem eksperci chcą też włączyć śląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH