Skierniewice: wdrażają koordynowaną opiekę nad kobietą w ciąży FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Wojewódzki Szpital Zespolony im. St. Rybickiego w Skierniewicach przystępuje do programu NFZ mającego na celu kompleksową i koordynowaną opiekę nad kobietą w ciąży oraz noworodkiem do 6. tygodnia życia.

W ramach nowego programu (w skrócie: KOC) każda zgłaszająca się kobieta w ciąży będzie mogła skorzystać z pełnoprofilowej opieki. Nad bezpieczeństwem mamy i dziecka będzie czuwać zespół złożony z lekarzy ginekologów i położnych.

- W ramach programu zespół będzie zapewniał całość opieki nad matką i dzieckiem od momentu potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia się pacjentki, do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych sześciu tygodni życia. Ciężarna nie będzie musiała martwić się o terminy, konsultacje a także rodzaj i liczbę wykonywanych badań - informuje nas Paweł Bruger, rzecznik WSzZ w Skierniewicach.

Opieka po urodzeniu dziecka będzie obejmować między innymi wizyty położnej w domu oraz konsultacje w zakresie karmienia piersią.

- To absolutna nowość w naszym szpitalu i tej części województwa - mówi lek. Jacek Florek, kierownik oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala w Skierniewicach. - Mamy nadzieję, że dzięki takiej koordynowanej opiece przyszłe mamy również spoza Skierniewic będą chętnie wybierać nasz szpital na miejsce porodu.

- Dotychczas wiele z pacjentek decydowało się na wizyty w gabinetach prywatnych lub samodzielnie ustalało wizyty w poradniach, pojawiając się w systemie jedynie „sporadycznie”, w celu odbycia porodu w publicznym szpitalu. Teraz całościową koordynacją tego procesu będzie zajmował się szpital.

Główne atutami KOC to, m.in.:
• skoordynowana opieka w okresie ciąży, porodu, połogu oraz opieka nad noworodkiem, a później nad niemowlęciem do 6. tygodnia życia sprawowana przez jeden zespół lekarzy i położnych;
• możliwość wyboru osoby sprawującej opiekę (lekarz ginekolog-położnik lub położna);
• terminowe wykonywanie procedur medycznych, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia o opiece w ciąży patologicznej;
• świadczenia w zakresie poradnictwa ambulatoryjnego związane z porodem, w przypadku wskazań medycznych również hospitalizacja;
• plan opieki przedporodowej i plan porodu
• informacje o sposobach radzenia sobie z bólem porodowym - niefarmakologiczne i farmakologiczne
• praktyczne i teoretyczne przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa.

Do ogłoszonego w czerwcu przez Łódzki Oddział NFZ konkursu na koordynowaną opiekę nad kobietą w ciąży oraz noworodkiem przystąpiło w sumie pięć szpitali z całego województwa. Konkurs wygrały trzy, w tym m.in. Wojewódzki Szpital Zespolony im. St. Rybickiego w Skierniewicach.

Program rusza 1 sierpnia br. Kobiety w ciąży zainteresowane przystąpieniem do programu będą zgłaszały się do poradni położniczo-ginekologicznej skierniewickiego szpitala przy ul. Wita Stwosza 1. Na miejscu otrzymają Kartę Informacyjną KOC oraz instrukcje położnej na temat dalszej realizacji programu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH