Skierniewice: wdrażają koordynowaną opiekę nad kobietą w ciąży FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Wojewódzki Szpital Zespolony im. St. Rybickiego w Skierniewicach przystępuje do programu NFZ mającego na celu kompleksową i koordynowaną opiekę nad kobietą w ciąży oraz noworodkiem do 6. tygodnia życia.

W ramach nowego programu (w skrócie: KOC) każda zgłaszająca się kobieta w ciąży będzie mogła skorzystać z pełnoprofilowej opieki. Nad bezpieczeństwem mamy i dziecka będzie czuwać zespół złożony z lekarzy ginekologów i położnych.

- W ramach programu zespół będzie zapewniał całość opieki nad matką i dzieckiem od momentu potwierdzenia ciąży lub zgłoszenia się pacjentki, do czasu ukończenia przez dziecko pierwszych sześciu tygodni życia. Ciężarna nie będzie musiała martwić się o terminy, konsultacje a także rodzaj i liczbę wykonywanych badań - informuje nas Paweł Bruger, rzecznik WSzZ w Skierniewicach.

Opieka po urodzeniu dziecka będzie obejmować między innymi wizyty położnej w domu oraz konsultacje w zakresie karmienia piersią.

- To absolutna nowość w naszym szpitalu i tej części województwa - mówi lek. Jacek Florek, kierownik oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala w Skierniewicach. - Mamy nadzieję, że dzięki takiej koordynowanej opiece przyszłe mamy również spoza Skierniewic będą chętnie wybierać nasz szpital na miejsce porodu.

- Dotychczas wiele z pacjentek decydowało się na wizyty w gabinetach prywatnych lub samodzielnie ustalało wizyty w poradniach, pojawiając się w systemie jedynie „sporadycznie”, w celu odbycia porodu w publicznym szpitalu. Teraz całościową koordynacją tego procesu będzie zajmował się szpital.

Główne atutami KOC to, m.in.:
• skoordynowana opieka w okresie ciąży, porodu, połogu oraz opieka nad noworodkiem, a później nad niemowlęciem do 6. tygodnia życia sprawowana przez jeden zespół lekarzy i położnych;
• możliwość wyboru osoby sprawującej opiekę (lekarz ginekolog-położnik lub położna);
• terminowe wykonywanie procedur medycznych, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia o opiece w ciąży patologicznej;
• świadczenia w zakresie poradnictwa ambulatoryjnego związane z porodem, w przypadku wskazań medycznych również hospitalizacja;
• plan opieki przedporodowej i plan porodu
• informacje o sposobach radzenia sobie z bólem porodowym - niefarmakologiczne i farmakologiczne
• praktyczne i teoretyczne przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa.

Do ogłoszonego w czerwcu przez Łódzki Oddział NFZ konkursu na koordynowaną opiekę nad kobietą w ciąży oraz noworodkiem przystąpiło w sumie pięć szpitali z całego województwa. Konkurs wygrały trzy, w tym m.in. Wojewódzki Szpital Zespolony im. St. Rybickiego w Skierniewicach.

Program rusza 1 sierpnia br. Kobiety w ciąży zainteresowane przystąpieniem do programu będą zgłaszały się do poradni położniczo-ginekologicznej skierniewickiego szpitala przy ul. Wita Stwosza 1. Na miejscu otrzymają Kartę Informacyjną KOC oraz instrukcje położnej na temat dalszej realizacji programu.

 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH