Sejm: potrzebne standardy opieki nad kobietą w ciąży powikłanej

Należy jak najszybciej opracować standardy opieki nad pacjentkami w ciąży z powikłaniami, m.in. w zakresie wskazań do wykonywania cięć cesarskich - apelowali uczestnicy czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia. MZ zapewnia, że pracuje nad odpowiednimi przepisami.

W czwartek posłowie sejmowej Komisji Zdrowia wysłuchali informacji na temat "standardów opieki nad pacjentką w ciąży powikłanej" i możliwości ich implementacji do rozporządzeń ministra zdrowia oraz opieki neonatologicznej w Polsce.

Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski poinformował, że w Polsce systematycznie spada liczba zgonów noworodków, na co miały wpływ m.in. programy zdrowotne, szczepień ochronnych i lekowy.

Według danych MZ, do połowy przypadków śmierci noworodków dochodzi w pierwszej dobie życia. Najczęściej są one wynikiem stanów rozpoczynających się w okresie okołoporodowym, wrodzonych wad rozwojowych oraz zniekształceń i aberracji chromosomowych.

- Polska nie odbiega od standardów światowych, jeżeli chodzi o tzw. częstotliwość porodów przedwczesnych - zapewnił wiceminister. W Polsce wskaźnik ten wynosi od 6,62 proc. do 7,29 proc., podczas gdy na świecie to od 4 do 12 proc.

Cieślukowski dodał, że zgony Polek w związku z ciążą i porodem są przypadkami jednostkowymi i każdorazowo są analizowane.

Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka MZ Dagmara Korbasińska wskazywała, że najczęstszymi problemami pojawiającymi się w trakcie ciąży i porodu są: podwyższone ciśnienie tętnicze, ryzyko pojawienia się przedwczesnego porodu, problemy wynikające z ciąży mnogiej, ryzyko niedotlenienia wewnątrzmacicznego płodu w trakcie porodu oraz krwotok porodowy.

Zdaniem posła Macieja Orzechowskiego (PO) należy jak najszybciej wprowadzić standardy opieki nad pacjentką w ciąży z powikłaniami. Podkreślił on, że standardy takie powinny zostać opracowane we współpracy ze specjalistami, m.in. z Polskim Towarzystwem Ginekologicznym.

Poseł Jerzy Ziętek (niez.) dodał, że poza standardami opieki potrzebne są zmiany w karcie przebiegu ciąży, tak by można było wpisać do niej np. kiedy i z jakiego powodu pacjentka leżała na oddziale patologii ciąży.

Uczestnicy spotkania zwrócili również uwagę na konieczność wypracowania standardów w zakresie wykonywania cięć cesarskich.

Kierownik Kliniki Neonatologii Collegium Medicum UJ i małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii prof. Ryszard Lauterbach przypomniał, że położnicy powinni mieć świadomość szkodliwości niewynikającego ze wskazań medycznych kwalifikowania pacjentek do cięcia cesarskiego. Dodał, że dzieci, które rodzą się przez cięcie cesarskie, są m.in. trzy razy częściej narażone na zachorowanie na astmę i bardziej narażone na otyłość.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH