Samorząd lekarski o rejestrze medycznym wspomaganej prokreacji

W opinii Naczelnej Rady Lekarskiej utworzenie rejestru medycznego wspomaganej prokreacji może naruszać prawo do zachowania tajemnicy stanu zdrowia chorego - czytamy w stanowisku NRL.

Utworzenie rejestru medycznego, zgodnie z art. 19 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia powinno być poprzedzone analizą potrzeb jego utworzenia. Analiza ta powinna m. in. zdefiniować problem i zweryfikować potrzebę utworzenia rejestru, czy określić spodziewane efekty i korzyści wynikające z wdrożenia rejestru.

Wprowadzone przez ustawodawcę ograniczenia w tworzeniu rejestrów medycznych, wynikały zdaniem Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z przeświadczenia, iż prawo do zachowania w tajemnicy stanu zdrowia jest podstawowym konstytucyjnym prawem każdego obywatela i musi być chronione. Naruszenie tego prawa może wynikać tylko ze względów wyższych, w tym dobra pacjenta.

W omawianym projekcie, szczególnym ze względu na rodzaj schorzeń, których dotyczy, ochrona ta powinna być szczególna i naruszenie prawa powinno być szczególnie uzasadnione. Zdaniem Prezydium NRL projekt nie uwzględnia tych zastrzeżeń.

NRL zwraca uwagę, że jeśli niezbędne jest monitorowanie jakości udzielanych świadczeń, to właściwym sposobem pozyskiwania danych winna być sprawozdawczość przekazywana przez podmiot, który udzielił świadczenia, podmiotowi, który za nie zapłacił, z pominięciem danych osobowych pacjenta. W razie wątpliwości co do prawdziwości danych mogą być one sprawdzone przez osoby z wykształceniem medycznym.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH