Rosjanki z obwodu kaliningradzkiego będą mogły rodzić w olsztyńskim szpitalu

Rosjanki z Kaliningradu będą rodziły w olsztyńskim szpitalu ginekologiczno-położniczym - placówka podpisała umowę w tej sprawie z rosyjskim stowarzyszeniem opiekującym się ciężarnymi. Dzieci Rosjanek urodzone w Olsztynie będą miały rosyjskie obywatelstwo.

O podpisaniu umowy między szpitalem ginekologiczno-położniczym "Malarkiewicz" a rosyjskim stowarzyszeniem zajmującym się m.in. prowadzeniem w obwodzie kaliningradzkim szkół rodzenia poinformował w czwartek (6 lutego) PAP menedżer olsztyńskiego szpitala Robert Jurga. Na mocy umowy przez rok w olsztyńskim szpitalu co miesiąc będzie rodziło co najmniej 10 Rosjanek. Za poród i pobyt w szpitalu każda zapłaci 7 tys. zł.

W zawarciu umowy pomoc okołobiznesową zapewniło olsztyńskiemu szpitalowi przedstawicielstwo Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Kaliningradzie.

-To największa umowa, jaką udało się zawrzeć polskim i rosyjskim partnerom, odkąd od jesieni w Kaliningradzie działa nasze przedstawicielstwo - przyznał PAP dyrektor Departamentu Pozyskiwania Inwestorów w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Marcin Kuchciński.

Jurga przyznał PAP, że jeszcze przed zawarciem umowy w olsztyńskiej lecznicy urodziło się troje małych Rosjan; jedną z rodzących była zastępczyni głównego architekta Kaliningradu.

- Te trzy porody pozwoliły nam wypracować zasady współpracy z Rosjanami na każdym polu, zarówno medycznym jak i każdym innym - podkreślił w rozmowie z PAP Jurga.

Ciężarne, które będą chciały rodzić w Olsztynie, na miesiąc przed porodem będą przyjeżdżały do Polski na badania KTG, UGS oraz wizytę lekarską. - Te, którym stan zdrowia na to pozwoli i będą chciały, mogą wrócić do Rosji i ponownie przyjechać do Olsztyna na około tydzień przed planowanym terminem porodu. Te, które wolą oczekiwać na poród w Polsce, będą mogły zamieszkać w hotelu, który będzie miał rosyjskojęzyczną obsługę i menu w tym języku - powiedział Jurga. Dodał, że szpital na goszczenie ciężarnych Rosjanek podpisał umowy z trzema hotelami w Olsztynie. Podpisano też umowy ze studiem fryzur i zakładem kosmetycznym.

- Rosjanki, które już u nas rodziły, prosiły o takie usługi - przyznał menedżer olsztyńskiego szpitala.

Opiekę medyczną nad Rosjankami będzie sprawować rosyjskojęzyczny personel szpitala - zarówno położne, jak i lekarze. Szpital dysponuje oddziałem OIOM dla noworodków i pracują w nim neonatolodzy, ale Jurga zapewnił, że w razie konieczności zarówno matka jak i dziecko będą mogli zostać przewiezieni do innych placówek medycznych, np. wojewódzkiego szpitala dziecięcego.

- Za leczenie Rosjan w innych placówkach będziemy płacić my jako szpital - powiedział Jurga i przyznał, że szpital położniczy rozmawia z brokerami ubezpieczeniowymi, by stworzyli pakiet dla Rosjan na wypadek komplikacji poporodowych dla matek, czy konieczności wykonania zabiegów dla noworodków.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH