Resort zdrowia inwestuje w opiekę nad wcześniakami, ale nie w neonatologów Resort zdrowia inwestuje w opiekę nad wcześniakami, ale nie w neonatologów. Fot. Fotolia

Każdego roku w Polsce rodzi się 26-30 tys. wcześniaków. Jeżeli na starcie zostanę otoczone prawidłową opieką medyczną, mają szansę na prawidłowy rozwój. Neonatolodzy są przekonani, że jest to możliwe - mają bowiem zielone światło od MZ na wdrażanie i opracowanie prawidłowego modelu Dziecięcej Opieki Koordynowanej (DOK).

O opiece nad dziećmi przedwcześnie urodzonymi dyskutowali eksperci (12 września) podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów. Tematem obrad był: "Stan opieki nad wcześniakami w Polsce".

Opieka na dziś
Agnieszka Kister, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i e - Zdrowia w MZ, podkreśliła, że dzieci przedwcześnie urodzone w Polsce mają zapewnioną specjalistyczną opiekę medyczną na oddziałach neonatologicznych, które znajdują się w szpitalach położniczych o II i III poziomie referencyjności.

Jak zaznaczyła, obecnie wszystkie szpitale położnicze, właśnie ze względu na poziom wyspecjalizowania oddziału i stan pacjenta, zostały podzielone na trzy stopnie referencyjności. Drugi i trzeci stopień to miejsca przeznaczone do opieki nad ciążami zagrożonymi.

- W szpitalu o drugim poziomie referencyjności musi znajdować się oddział intensywnej terapii dla wcześniaków. Zazwyczaj taki stopień posiadają szpitale wojewódzkie. Z kolei najwyższy ze wszystkich poziomów opieki reprezentują szpitale kliniczne uczelni medycznych. Tego typu placówki zajmują się kobietami z ciążą wysoko zagrożoną, o patologicznym przebiegu, gdy istnieje wysokie ryzyko urodzenia wcześniaka przed 31. tygodniem ciąży z różnymi chorobami i wadami genetycznymi - podkreśliła Kister.

Dodała też, że zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej przyszłe matki, już w momencie zdiagnozowania zagrożenia przedwczesnym porodem, powinny być kierowana na 2 lub 3 poziom referencyjności.

Dyrektor Kister wyjaśniła też, że nowością, którą wprowadziła tzw. Ustawa za życiem, jest wymóg posiadania przez szpital stanowisk przeznaczonych do odciąganie pokarmu oraz specjalnych lodówek do jego przechowywania.

Zaznaczyła, że po wypisie ze szpitala noworodki przedwcześnie urodzone wymagają szczególnej opieki. Dlatego też została wprowadzone w tym roku rozporządzeniem NFZ nowa forma organizacyjna - tzw. Dziecięca Opieka Koordynowana. Opieka ta przeznaczona jest dla dzieci w wieku do 3 lat, u których zdiagnozowano ciężkie patologie.

- Obecnie trwają też prace nad kolejnymi zadaniami, jak stworzenie sieci banków mleka kobiecego i wczesnej rehabilitacji dla dzieci przedwcześnie urodzonych, u których zdiagnozowano deficyty - wyjaśniła Kister.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH