Resort zdrowia gotowy do rozpoczęcia programu in vitro

Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia programu refundacji in vitro. W ciągu dwóch, trzech dni zostaną podpisane umowy z klinikami, żadna z nich nie wycofała się z udziału w programie - powiedział PAP wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

Do rządowego programu refundacji in vitro, który ma się rozpocząć 1 lipca, zostało zakwalifikowanych 26 klinik. Wyłonione w konkursie kliniki znajdują się na terenie całego kraju i będą uczestniczyły w programie od 1 lipca do 30 czerwca przyszłego roku. Dla klinik na realizację programu przeznaczono ponad 67,3 mln zł.

- Spotykamy się z przedstawicielami klinik w sprawie umów. Nie ma zagrożenia dla rozpoczęcia programu. Kliniki są gotowe, dwa, trzy dni potrwa podpisywanie umów. Są pytania klinik, na które odpowiadamy, ale nie ma sygnałów, by któraś zrezygnowała z udziału w programie. Umowy są standardowe, Ministerstwo Zdrowia od lat prowadzi programy zdrowotne i podpisuje takie umowy z dużymi szpitalami - powiedział Radziewicz-Winnicki.

Dodał, że program in vitro został stworzony w oparciu o kryteria Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i standardy towarzystw europejskich. Do programu pacjentów będzie kwalifikował lekarz na podstawie kryteriów medycznych.

Wiceminister zdrowia odniósł się do wątpliwości niektórych ekspertów, którzy uważają, że w programie brakuje precyzyjnych zapisów dotyczących dokumentacji medycznej, którą mają przedstawiać pacjenci jako potwierdzenie rocznego leczenia niepłodności. W ocenie części ekspertów zasady kwalifikacji do programu są niedoprecyzowane.

- Definicja dokumentacji medycznej jest bardzo dobrze sformułowana w przepisach prawnych. Rozporządzenie dokładnie określa, czym jest dokumentacja medyczna. Jeżeli ktoś jest lekarzem ginekologiem, to zna definicję niepłodności, zna standardy medyczne i kryteria towarzystw naukowych. Decyzję o kwalifikacji do programu in vitro - podobnie, jak w przypadku innych programów - będzie podejmował lekarz, to on wie, jakie badania są niezbędne, by stwierdzić, czy pacjent cierpi na niepłodność - powiedział Radziewicz-Winnicki.

Podkreślił, że kryteria dla klinik, chcących uczestniczyć w programie in vitro, określono już w marcu i były one podane do publicznej wiadomości.

Zadaniem klinik uczestniczących w programie będzie zapewnienie kompleksowego dostępu do świadczeń związanych z in vitro. Chodzi m.in. o wszystkie procedury dotyczące przygotowania do pobrania gamet męskich i żeńskich, tworzenie, przechowywanie i zapewnienie bezpieczeństwa zarodków oraz transfer utworzonych zarodków do macicy. Kliniki będą zobowiązane do przestrzegania zasad określonych w programie. MZ podkreśla, że ma to na celu przede wszystkim bezpieczeństwo i wysoki standard wykonywania in vitro.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH