Choroba zrostowa stanowi istotny czynnik wpływający na jakość życia kobiet. Zrosty powstają zarówno w wyniku toczącej się choroby jak i w następstwie postępowania zabiegowego oraz niektórych sposobów leczenia np. chemioterapii.

Multimedia

Rekomendacje PTG

0,14 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Rozwój technik operacyjnych w ostatnich latach oraz zwiększająca się dostępność zabiegów w Polsce doprowadził do wzrostu występowania częstości powikłań wynikających z powstawania zrostów pooperacyjnych. Ocenia się, że powstają one, po co najmniej 50% wszystkich operacji.

Szczególny nacisk należy także położyć na zachowanie płodności, czyli postępowanie śródoperacyjne i pooperacyjne u kobiet w wieku reprodukcyjnym. Zrosty powodują niepłodność poprzez zmianę stosunków anatomicznych pomiędzy jajowodami i jajnikami, pokrywając  powierzchnie jajników uniemożliwiają prawidłową owulację.

Usuwanie zrostów u kobiet planujących posiadanie potomstwa charakteryzuje się dobrą skutecznością. Jest to także niezwykle ważne w aspekcie planowanych ustaw ograniczających dostępność i skuteczność technik wspomaganego rozrodu.

Wykonywane operacje ginekologiczne możemy podzielić w zależności od stopnia ryzyka powstania zrostów operacyjnych.
Wyodrębniono trzy kategorie zabiegów: wysokiego, średniego i niskiego stopnia, określane na podstawie stopnia nasilenia zrostów pooperacyjnych ocenianych w wykonywanej laparoskopii second look 6 tygodni po zabiegu.

Największym odsetkiem ryzyka powstania zrostów pooperacyjnych charakteryzują się zabiegi wykonywanie na jajnikach i jajowodach, usunięcie torbieli jajników, ciąży pozamacicznej, zrostów okołoprzydatkowych usunięcie mięśniaków oraz operacji wykonywanych w trakcie toczącego się stanu zapalnego w miednicy mniejszej.

Pełny tekst z rekomendacjami - do pobrania w formacie pdf.


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH