Raport: rodzące oczekują pomocy, informacji i intymności Fot. Archiwum

Kobiety oczekują w czasie porodu przede wszystkim zapewnienia intymności, możliwości rodzenia z mężem lub partnerem, swobody wyboru pozycji oraz indywidualnego podejścia personelu medycznego - wynika z raportu Fundacji Rodzić po Ludzku zaprezentowanego w czwartek.

Raport powstał w oparciu o analizę ok. 5 tys. wypowiedzi zamieszczonych na portalu Fundacji Rodzić po Ludzku www.GdzieRodzic.info. Kobiety dzielą się w nich swoimi spostrzeżeniami i opiniami po porodzie. Opisują również swoje doświadczenia, także sprzed kilku lat.

Według twórców raport nie jest próbą oceny konkretnych szpitali, ale analizą odczuć, oczekiwań i doświadczeń kobiet. Wynika z niego, że największe emocje kobiet budzi zachowanie personelu, warunki pobytu nie są kluczowe. Według rodzących najważniejszą osobą w czasie porodu i po nim jest położna - od jej wiedzy, doświadczenia i podejścia zależy najwięcej.

Kobiety oczekują od personelu medycznego indywidualnego podejścia, szacunku oraz zapewnienia intymności i bezpieczeństwa, zarówno rodzącej, jak i dziecku. Ważne jest również dla nich wsparcie ze strony osoby towarzyszącej oraz zapewnienie swobody poruszania się - kobiety nie akceptują używania siły i krępowania pasami lub klamrami podczas porodu.

Od położnych rodzące oczekują szacunku, empatii i zrozumienia. Z ankiety przeprowadzonej wśród położnych w listopadzie 2014 r. podczas konferencji "Procedury i emocje - profesjonalna relacja położnej z kobietą" wynika, że podobne oczekiwania mają położne wobec kobiet. Jednocześnie wyniki ankiety wskazują, że położne o niższym stażu pracy mają poczucie, że ich zawód jest bardziej doceniany, co - zdaniem autorów raportu - może wskazywać na zmianę w postrzeganiu tego zawodu w ostatnich latach.

W okresie poporodowym źródłem największej frustracji kobiet są problemy związane z karmieniem piersią i brak dostatecznego wsparcia położnej w tym zakresie. Podstawowym problemem w tej kwestii jest nierespektowanie postawy i decyzji matki - zarówno o karmieniu naturalnym, jak i mlekiem modyfikowanym.

Jak wskazała antropolożka i badaczka Agnieszka Kasza z Polskiego Towarzystwa Badań Rynku i Opinii, która analizowała wypowiedzi, dominowały w nich treści pozytywne. 65 proc. wpisów miało taki charakter, 27 proc. było negatywnych, a 8 proc. neutralnych.

Zdaniem autorów raportu, duży odsetek pozytywnych ocen jest szczególnie istotny, ponieważ dzielenie się pozytywnym doświadczeniem porodowym przynosi korzyści psychologiczne i zmienia społeczne postrzeganie porodu, który widziany jest powszechnie jako "doświadczenie traumatyzujące".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH