Raport o in vitro: w umowach z klinikami są niedozwolone klauzule Pacjenci ocenili kliniki leczenia niepłodności. Fot. mat. prasowe

Umowy, jakie pacjenci podpisują z klinikami in vitro zawierają zapisy, które mogą być klauzulami niedozwolonymi - alarmuje stowarzyszenie "Nasz Bocian" i zastrzega, że często jest to efektem braku prawnych regulacji na poziomie krajowym, a nie złej woli ośrodków.

W środę (30 września) w Sejmie odbyło się wysłuchanie obywatelskie "In vitro w Polsce". Podczas spotkania zaprezentowano wyniki monitoringu polskich ośrodków leczenia niepłodności przeprowadzonego przez Stowarzyszenie na rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian". Celem monitoringu było sprawdzenie i kompleksowe opisanie sytuacji niepłodnych pacjentów w Polsce.

Raport zwraca m.in. uwagę na dowolność konstruowania i prezentowania statystyk przez kliniki in vitro. Statystyki te nie były weryfikowane zewnętrznie, przez co pacjenci otrzymywali niepełne i prawdopodobnie nierzetelne informacje.

Jeden z ośrodków przekonywał np., że dziewięć na dziesięć tam leczonych par doczekało się dziecka, a 43 proc. pacjentek korzystających z metody in vitro zaszło w ciążę już po pierwszej próbie. Autorzy raportu zwracają uwagę, że klinika ta nie informowała jednak, czy "podane wartości odnoszą się do ciąż biochemicznych, z których część ulegnie jeszcze poronieniu, czy do ciąż klinicznych, a może do żywych urodzeń".

Monitoring wykazał, że większość ośrodków dostosowała swoje pomieszczenia do wymagań rozporządzenia ministra zdrowia oraz organizowała pracę w sposób uwzględniający potrzeby pacjentów. Pokoje do oddawania nasienia to w większości osobne pomieszczenia przeznaczone jedynie do tego celu. Zdecydowana większość pacjentów oceniała, że procedura oddawania nasienia była dobrze zorganizowana i dyskretna, podkreślano również, że personel dokładał starań, aby było to jak najmniej krępujące.

Wzrosła też dostępność opieki psychologicznej dla pacjentek i pacjentów, obecnie już ponad trzy czwarte ośrodków współpracuje z psychologiem. Większość ośrodków wdrożyła standard co najmniej jednej bezpłatnej konsultacji psychologicznej.

Podczas monitoringu sprawdzano również, czy i w jaki sposób ośrodki limitują liczbę potomstwa jednego dawcy. Z badania wynika, że ośrodki prowadzące własne banki nasienia limitowały tę liczbę od 4 potwierdzonych ciąż do "10 rodzin dzielących tego samego dawcę". Z kolei ośrodki korzystające z zewnętrznych banków nasienia wskazywały na limity przyjęte przez te banki.

Tymczasem, jak zauważają autorzy raportu, duński bank CRYOS przyjął limity ciąż uzyskiwanych dzięki materiałowi danego dawcy w podziale na jeden kraj, tak więc po osiągnięciu limitu w danym kraju, jego materiał mógł być wykorzystywany w kolejnych.

"Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez sam CRYOS do tej pory dzięki dawcom tego banku osiągnięto ponad 20 tys. ciąż na całym świecie przy dysponowaniu ponad 450 aktywnymi dawcami. To oznacza, iż każdy dawca może mieć średnio ponad 44 potomków na całym świecie" - zwracają uwagę autorzy raportu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH