Radziwiłł: standardy okołoporodowe nie ulegną pogorszeniu Obecne standardy opieki okołoporodowej zostały przyjęte pod koniec 2012 r. Fot. PTWP

Standardy organizacji opieki okołoporodowej, które zostaną opracowane, mają być co najmniej na takim poziomie jak obecne - zapewnił w poniedziałek (6 marca) minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o działalności leczniczej minister zdrowia nie będzie już określał standardów postępowania medycznego, a jedynie standardy organizacyjne opieki zdrowotnej. Według Ministerstwa Zdrowia, zmiany dotyczące standardów uporządkują kwestie dotyczące wydawania i stosowania wytycznych i zaleceń.

Pod koniec lutego minister zdrowia powołał zespół, który ma opracować projekt rozporządzenia ws. standardów organizacyjnych opieki w okresie fizjologicznej ciąży, porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem.

- Zadaniem zespołu jest osiągniecie co najmniej takiego poziomu standardów organizacji opieki okołoporodowej, jakie obowiązują w tej chwili - powiedział w poniedziałek (6 marca) dziennikarzom minister, pytany o standardy podczas poniedziałkowego briefingu dotyczącego szczepień przeciw pneumokokom.

- Wiem, że jest wiele inicjatyw, które zmierzają ku podniesieniu jeszcze wyżej poprzeczki i zapewnieniu jeszcze lepszej opieki okołoporodowej, zarówno rodzącym jak i nowo narodzonym dzieciom. Myślę, że zespół, w którego skład wchodzą zarządzający szpitalami, specjaliści w zakresie ginekologii i położnictwa, perinatologii i neonatologii oraz grupa osób reprezentujących organizacje pozarządowe zajmujące się jakością opieki okołoporodowej (...) wypracuje coś, co będzie jeszcze lepsze od tego, co mamy w tej chwili - dodał Radziwiłł.

Pytany, kiedy zespół zakończy prace, stwierdził, że "jest bardzo dużo czasu". Dotychczasowe standardy będą bowiem obowiązywały do czasu wydania nowego rozporządzenia - na co przewidziano czas maksymalnie do końca 2018 r.

- Myślę, że czasu jest wystarczająco dużo. (...) Założenie jest takie, że standardy będą co najmniej tak wysoko ustawione, jak w tej chwili - stwierdził minister. Dodał, że jeśli zespół doszedłby do wniosku, że standardy mają zostać na poziomie, na którym są w tej chwili, to takie pozostaną. Minister podkreślił jednocześnie, że medycyna się rozwija, możliwości organizacyjne służby zdrowia też.

- Jakość opieki w bardzo wielu szpitalach poszła bardzo do góry. (...) Myślę, że w tego typu przepisach czy wymaganiach dobrze jest zrobić od czasu do czasu taką analizę, z czym mamy do czynienia i ewentualnie zdecydować o tym, by było jeszcze lepiej - powiedział Radziwiłł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH