Radziwiłł: dokładnie zbadamy sytuację w szpitalu w Starachowicach Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Fot. PTWP

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zadeklarował w sobotę (5 listopada) dokładne wyjaśnienie sytuacji w szpitalu w Starachowicach, gdzie - według mediów - kobieta urodziła martwe dziecko na podłodze jednej ze szpitalnych sal. - Jeżeli się okaże, że są osoby winne, będą wyciągnięte konsekwencje - powiedział.

Według mediów kobieta w ósmym miesiącu ciąży zgłosiła się do szpitala, ponieważ przestała czuć ruchy dziecka; zdiagnozowano, że dziecko nie żyje. Według pacjentki i jej męża, na których powołują się media, gdy rozpoczęła się akcja porodowa, kobiecie nie udzielono pomocy; pozostawiona bez opieki, urodziła na podłodze jednej ze szpitalnych sal, a dziecko nie żyło.

Radziwiłł poinformował, że w szpitalu toczy się już wewnętrzna kontrola, przyjedzie tam też konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii, który przeprowadzi własną kontrolę.

- I wyjaśnimy tę sytuację tak jak to się tylko da w każdym szczególe. A jeżeli się okaże, że są osoby winne, to na pewno będą wyciągnięte konsekwencje - powiedział minister dziennikarzom.

- Sprawę na miejscu zbadamy najdokładniej jak się da. Jeżeli jest prawdą choćby część z tego, co doniosły media, to na pewno będą wyciągnięte wnioski - podkreślił szef resortu zdrowia.

- W kontekście dyskusji, która odbywa się w ostatnich dniach widać, że władze państwowe w tej chwili naprawdę duży nacisk kładą na jakość opieki nad kobietami w ciąży, na jakość opieki okołoporodowej, na jakość opieki nad nowo narodzonym dzieckiem - mówił minister.

W piątek Sejm uchwalił ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Tego samego dnia Senat przyjął ją bez poprawek. Przewiduje ona m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł, a dostępną pomoc koordynować ma asystent rodziny.

Zgodnie z ustawą do końca tego roku rząd ma przyjąć program kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", opracowany na podstawie odrębnych przepisów.

Minister Radziwiłł zwrócił uwagę, że jakość opieki uzależniona jest od współdziałania i profesjonalizmu wielu osób. - Nigdy nie będzie tak, że system zapewni perfekcyjne działanie każdego człowieka. Odpowiedzialność osobista to też coś bardzo ważnego w życiu każdego z nas - powiedział.

Szef MZ zaznaczył, że od wielu lat toczy się w Polsce dyskusja na temat jakości opieki okołoporodowej.

- Niewątpliwie bardzo dużo dobrego zostało zrobione przez wszystkich uczestników tego procesu. Mam nadzieję, że we współpracy z konsultantem krajowym w dziedzinie ginekologii i położnictwa, a także z innymi konsultantami, np. w dziedzinie perinatologii, będziemy te standardy poprawiać. Z całą pewnością w tym zakresie będzie lepiej - zapewnił.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH