Radziewicz-Winnicki: trzeba skończyć z hegemonią produktów mlekozastępczych

Lekarze są coraz częściej wciągani do promocji produktów mlekozastępczych. Zdarza się, że młode matki w gabinetach lekarskich zamiast wsparcia w sytuacji trudności z laktacją otrzymują próbki preparatów mlekozastępczych.

W opinii wiceministra zdrowia Igora Radziewicza-Winnickiego trzeba skończyć z hegemonią produktów mlekozastępczych i jasno podkreślić, że żaden produkt nie zastąpi mleka matki, a sztuczne mieszanki mogą sprzyjać otyłości dzieci.

Wiceminister na debacie zorganizowanej w Sejmie "Nasze dzieci mogą być prawidłowo żywione od poczęcia do 3 r.ż.” zwracał uwagę, że w kraju mamy problem odejścia matek od karmienia piersią.

Podkreślił, że reklama preparatów mlekozastępczych, jaką kobiety napotykają w mediach, gabinetach lekarskich, a nawet szpitalach sprawia, że preparaty te widocznie wypierają mleko matki.

- Wiemy, że nic nie jest w stanie zastąpić kobiecego mleka. Preparaty mlekozastępcze, które niefortunnie w naszym krajem nazywane są mlekiem, nie powinny być zatem proponowane dzieciom, których matki nie mają przeciwwskazań do karmienia piersią - podkreślił minister.

W jego ocenie działania producentów sztucznych mieszanek, którzy reklamują swoje produkty sugerując, że są najlepsze dla „brzuszka maluszka”, są nieetyczne.

Minister przyznał, że w kraju nie ma dostatecznej edukacji w zakresie wpływu karmienia piersią na zdrowie dziecka i matki, co przekłada się na obecne odejście od karmienia piersią i rosnący problem otyłości wśród dzieci. Dlatego, jak zapowiedział, resort planuje działania, które mają wspomóc promocję karmienia mlekiem kobiecym.

Wiceminister Aleksander Sopliński poinformował, że w resorcie obecnie opracowywana jest karta przebiegu ciąży, w którą wpisana ma być m.in. porada laktacyjna i edukacja ciężarnych w zakresie żywienia w ciąży i po porodzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH