RPP pyta o przestrzeganie standardów okołoporodowych FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Jaki jest stan realizacji praw pacjenta w kontekście przestrzegania standardów opieki okołoporodowej? Odpowiedź na to pytanie da analiza Rzecznika Praw Pacjenta przeprowadzona wśród blisko 50 szpitali, o różnych poziomach referencyjności, z oddziałami ginekologiczno-położniczymi.

Do Rzecznika Praw Pacjenta wciąż wpływają zgłoszenia od pacjentek lub ich bliskich dotyczące realizacji przez placówki standardów opieki okołoporodowej i przestrzegania praw pacjentek do świadczeń zdrowotnych, do informacji oraz do poszanowania intymności i godności - informuje Biuro RPO.

Problemy z przestrzeganiem obowiązujących standardów okołoporodowych wskazała też Najwyższa Izba Kontroli w raporcie "Opieka okołoporodowa na oddziałach położniczych".

Dlatego Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do ok. 50 szpitali, które realizują świadczenia w zakresie położnictwa i ginekologii - od placówek powiatowych po ośrodki o najwyższym poziomie referencyjności (czyli takich, które m.in. przystosowane są do opieki nad kobietą o wysokim zagrożeniu ciąży, opieki nad wcześniakami urodzonymi przed 31. tygodniu ciąży, czy dziećmi z wadami rozwojowymi).

Pytania do dyrektorów tych placówek dotyczyły kwestii związanych z planem porodu, możliwością kontaktu matki z dzieckiem "skóra do skóry" po porodzie, laktacją, salami poporodowymi, możliwością sprawowania dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, czy łagodzeniem bólu porodowego.

Na podstawie odpowiedzi przekazanych przez dyrektorów dokonana zostanie analiza stanu realizacji praw pacjenta, w tym w związku z obowiązującymi standardami opieki okołoporodowej. W oparciu o wnioski płynące z tej analizy RPO będzie podejmował kolejne, stosowane działania, aby zapewnić kobietom w ciąży i dzieciom po porodzie jak najlepszą opieką medyczną.

Wystąpienie RPP do dyrektorów wybranych szpitali: www.bpp.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH