RPO o dostępie młodzieży do świadczeń ginekologicznych RPO i konsultant krajowy wskazują na potrzebę zmiany regulacji prawnych w zakresie samodzielnego dostępu przez małoletnich pacjentek (powyżej 15 r.ż.) do świadczeń ginekologicznych. Fot. archiwum/mat.prasowe

Samodzielna wizyta małoletniej pacjentki w gabinecie ginekologa powinna się odbywać w obecności położnej - uważa konsultant krajowy w dz. ginekologii i położnictwa, który odniósł się do tej kwestii na prośbę RPO. Potrzebę zmiany przepisów widzi też Rzecznik Praw Pacjenta.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar poinformował, że napływają do niego sygnały od przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy wskazują na potrzebę zmiany przepisów dotyczących samodzielnego dostępu niepełnoletnich pacjentów do świadczeń ginekologicznych. W związku tym RPO zwrócił się o opinię w tej sprawie do Rzeczniczki Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Dziecka oraz Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Ginekologii i Położnictwa.

Jak poinformował RPO na swojej stronie, w przekazanym mu stanowisku Rzeczniczka Praw Pacjenta wskazała, że dostrzega problem i potrzebę zmiany regulacji prawnych w zakresie samodzielnego dostępu przez małoletnich pacjentów (powyżej 15 r.ż.) do świadczeń ginekologicznych.

Potrzeba zmian wynika z faktu, że część młodych ludzi podejmuje współżycie seksualne przed osiągnięciem pełnoletności. Korzystając ze swobody w tym zakresie, nie mają oni jednocześnie możliwości samodzielnego skorzystania z porady ginekologicznej.

Rzeczniczka wskazała, że niezależnie od oceny decyzji o wczesnym rozpoczęciu współżycia, nie można negować faktu, że młodzi ludzie je podejmują, a odpowiednie zmiany prawne pozwoliłyby na poprawę ich bezpieczeństwa zdrowotnego, jeśli z różnych powodów nie mogą, bądź nie chcą korzystać ze świadczeń udzielanych przez ginekologa w asyście rodzica.

Wiedza z zakresu zdrowia seksualnego, jak również regularne badania lekarskie mogą uchronić małoletnich przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz utratą zdrowia spowodowaną stosowaniem bez nadzoru lekarza źle dobranej antykoncepcji hormonalnej (kupionej np. od starszej koleżanki) - wskazała Rzeczniczka Praw Pacjenta.

RPO poinformował, że potrzebę dokonania zmian prawnych w tym zakresie dostrzegli też Rzecznik Praw Dziecka i Konsultant Krajowy w Dziedzinie Ginekologii i Położnictwa.

RPD w piśmie do RPO wskazał m.in., że w przypadku wprowadzania takich zmian należałoby wyważyć zarówno prawo dziecka do wyrażenia opinii w jego własnych sprawach, jak i prawo rodziców do sprawowania pieczy nad dzieckiem.

Z kolei Konsultant Krajowy w Dziedzinie Ginekologii i Położnictwa podniósł m.in., że ewentualna samodzielna wizyta małoletniej pacjentki w gabinecie ginekologicznym powinna się odbyć każdorazowo w obecności położnej.

Obecnie - jak poinformowano - RPO analizuje przedstawione wyjaśnienia. Polskie prawo dopuszcza aktywność seksualną osób w wieku 15-18 lat, ale nie zezwala na samodzielne korzystanie ze świadczeń zdrowotnych.

Zgodnie z przepisami o zawodach lekarza i lekarza dentysty przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych przez lekarza w stosunku do osoby małoletniej, wymaga zgody jego przedstawiciela ustawowego bądź, w niektórych okolicznościach, opiekuna faktycznego lub sądu opiekuńczego. W przypadku pacjentów, którzy ukończyli 16 lat konieczna jest również ich zgoda.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH