Przygotujmy się do wdrożenia nowych standardów w opiece okołoporodowej Dagmara Korbasińska, dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia; FOT. PTWP

Rozpoczynając pracę nad rozporządzeniem dotyczącym okołoporodowej opieki m.in. w przypadkach wystąpienia powikłań, rozważaliśmy kilka elementów - mówi Dagmara Korbasińska, dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia*.

Chodzi o rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii z zakresu okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej, sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu, w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych,

Tworząc rozporządzenie przede wszystkim rozważaliśmy to, że jeśli przyglądamy się postępowi w zakresie spadku umieralności okołoporodowej to wiemy, że na sali porodowej w ponad 90 procentach zrobiliśmy to, co mogliśmy zrobić.

Standard opieki przy wystąpieniu powikłań odnosi się do opieki ambulatoryjnej, dlatego, że jeśli nie rozpoczniemy pracy nad dobrą opieką ambulatoryjną w ciąży, to nie uzyskamy dalszego polepszenia tych wskaźników.

Czytaj też: Nowe standardy w położnictwie: rewolucja w odpowiedzialności prawnej lekarzy

Miałam wątpliwości, czy powinno być to elementem rozporządzenia ministra zdrowia, jednak eksperci - autorzy większości rozwiązań - są przekonani, że trzeba wprowadzić twarde zasady postępowania właśnie w zakresie opieki ambulatoryjnej.

Rozporządzenie dotyczy również tego, co się dzieje na sali porodowej, ale w większości przepisów odnosi się do opieki ambulatoryjnej i elementów w opiece na niższych poziomach w szpitalach, przed przekazaniem pacjentki na wyższe poziomy opieki perinatalnej.

Standard określa jednoznacznie, w których momentach nie można podjąć decyzji, że opieka jest dalej prowadzona na niższym poziomie i pacjentkę na pewno trzeba skierować do opieki specjalistycznej.

Standard ocenia również element, który ujawniał się podczas kontroli wszystkich oddziałów położniczych - bardzo częstego późnego podejmowania decyzji o podjęciu sterydoterapii. Pacjentkę przesyła się na wyższy poziom opieki perinatalnej, ale bez wcześniejszego rozpoczęcia sterydoterapii, co powoduje utratę czasu, który pozwoliłby na urodzenie dziecka w lepszym komforcie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH