Prof. Skrzypulec: kiedy i dlaczego zawodzi antykoncepcja 42 proc. kobiet zapomina o wzięciu tabletki antykoncepcyjnej w pierwszym tygodniu po kilkudniowej przerwie w ich zażywaniu. Fot. Fotolia

28 proc. Polek nie stosuje antykoncepcji podczas pierwszego stosunku, a 80 proc. ciąż nastolatek jest nieplanowanych - przekazała na konferencji prasowej w Warszawie prof. Violetta Skrzypulec-Plinta z SUM w Katowicach.

- Antykoncepcja jest jednym z największych osiągnięć zdrowia publicznego - powiedziała kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Violetta Skrzypulec-Plinta. Dodała, że wiąż nie jest ona w pełni wykorzystywana, szczególnie w naszym kraju. Jednym z powodów są błędy w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne podaje, że na 3,5 mln nieplanowanych ciąż w Stanach Zjednoczonych co piąta związana jest nieprawidłowym przyjmowaniem zleconej przez lekarza antykoncepcji.

Z danych przedstawionych na spotkaniu przez prof. Skrzypulec-Plintę wynika, że 42 proc. kobiet zapomina o wzięciu tabletki w pierwszym tygodniu po kilkudniowej przerwie w ich zażywaniu.

Niektóre schematy antykoncepcji hormonalnej polegają na stosowaniu pigułek przez trzy tygodnie, żeby zahamować rozwój pęcherzyków jajnikowych i tworzenie się gotowych do zapłodnienia jajeczek. Potem jest siedmiodniowa przerwa, zanim pęcherzyki jajnikowe ponownie się uaktywnią. Jest to tzw. schemat 21+7.

Po tej przerwie bardzo ważne jest ponowne przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych, gdyż po kilku następnych dniach może dojść do owulacji. Właśnie w tym okresie błędy w ich stosowaniu popełniane są najczęściej. Pierwszy tydzień jest najtrudniejszym etapem w całym, 28-dniowym cyklu antykoncepcji hormonalnej.

Oprócz niego stosowany jest schemat 24+4, w którym przerwa w przyjmowaniu pigułek jest jedynie czterodniowa, co nieco zmniejsza ryzyko popełnienia błędu.

- Nic nie powinno się zdarzyć, gdy kobieta zapomni wziąć jedną pigułkę, ale po dwóch może być już kłopot - podkreśliła prof. Skrzypulec-Plinta. Dodała, że 47 proc. nastolatek zapomina o zażyciu jednej pigułki hormonalnej w jednym cyklu, a 22 proc. - dwóch lub więcej tabletek.

Aby zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu, powstały zestawy do 28 dniowej antykoncepcji hormonalnej, w której kobieta codziennie zażywa tabletki, przy czym przez kilka dni są to jedynie "puste" pigułki, zawierające jedynie placebo (substancję o obojętnym działaniu - PAP). "Taki schemat antykoncepcji może zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu" - podkreśliła prof. Skrzypulec-Plinta.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH