Prezes PTG pisze list do Radziwiłła. "Głębokie zaniepokojenie" cięciami w ginekologii i położnictwie Apel PTG, podpisany przez prezesa towarzystwa, prof. Mirosława Wielgosia, został w marcu skierowany do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Fot. Archiwum

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne jest zaniepokojone planami zredukowania finansowania procedur ginekologicznych i położniczych i apeluje, by utrzymać obecnie obowiązujące standardy opieki. Budząca sprzeciw propozycja pojawiła się w raporcie Agencji Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Multimedia

List prezesa PTG do ministra zdrowia.pdf

0,89 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Apel PTG, podpisany przez prezesa towarzystwa, prof. Mirosława Wielgosia, został w marcu skierowany do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, ale trafił również do p.o. prezesa NFZ Andrzeja Jacyny, szefa Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji Wojciecha Matusewicza, przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Bartosza Arłukowicza oraz do krajowego konsultanta w dziedzinie położnictwa i ginekologii, prof. Stanisława Radowickiego.

„Szczególny niepokój środowiska lekarskiego wywołała perspektywa ograniczenia finansowania ośrodków o najwyższym, trzecim stopniu referencyjności” - czytamy w piśmie.

Prof. Mirosław Wielgoś przypomina, że dzięki wprowadzeniu trójstopniowego podziału opieki perinatalnej w Polsce znacznie zmalały wskaźniki śmiertelności okołoporodowej noworodków, a zagrożone cięciami ośrodki o trzecim, najwyższym poziomie retencyjności, pełnią opiekę nad najcięższymi przypadkami, ciążami patologicznymi, wobec czego nie powinny mieć ograniczanych środków finansowych.

W opinii członków PTG oszczędności w ginekologii i położnictwie, zredukowanie finansowania najważniejszych ośrodków w opiece perinatalnej może spowodować spadek jej jakości i doprowadzić do dramatów - śmierci wielu kobiet i dzieci.

Ginekolodzy zwracają uwagę, że ewentualna obniżka wycen świadczeń w tym obszarze medycyny może kolidować z polityką rządu, którego jednym z priorytetów jest wparcie polskich rodzin.

Jak przypomina PTG, ustawa „Za życiem” szczególną opieką otacza kobiety w ciążach powikłanych oraz dzieci upośledzone, nieuleczalnie chore, w stanach zagrożenia życia, które są konsekwencją trudnego porodu lub powstały w okresie prenatalnym.

Prof. Wielgoś apeluje do ministra zdrowia, o "utrzymanie obowiązujących standardów opieki zdrowotnej w dziedzinie położnictwa i ginekologii", a tym samym przeznaczanie na te dziedziny medycyny odpowiednich środków finansowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH