Pomorskie: w tym szpitalu powstanie pierwszy w województwie bank mleka kobiecego Zadaniem banku jest zapewnienie odżywiania mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt, które nie mogą być karmione mlekiem biologicznej matki. Fot. Fotolia

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, placówka umożliwi karmienie naturalnym pokarmem noworodki i niemowlęta, które nie mogą być karmione przez mamy.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, placówka umożliwi karmienie naturalnym pokarmem noworodki i niemowlęta, które nie mogą być karmione przez mamy.

- Chcielibyśmy także, ze względu na prowadzoną w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni działalność onkologiczną, pomóc w przypadkach przedwczesnego zakończenia ciąży związanego z chorobą nowotworową matki i koniecznością rozpoczęcia jej leczenia z zastosowaniem chemioterapii czy też kobietom po mastektomii, które urodziły dzieci - mówi dr Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich.

Bank mleka kobiecego to małe laboratorium zajmujące się pozyskiwaniem mleka kobiecego od honorowych dawczyń. W bezpieczny sposób przechowują oraz dostarczają pokarm potrzebującym dzieciom. Chodzi o zapewnienie odżywiania mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt, które nie mogą być karmione mlekiem biologicznej matki.

Dotyczy to dzieci urodzonych przed 37 tygodniem ciąży lub ważących poniżej 2,5 kg, donoszonych w stanie ciężkim. Szczególnie tych, u których zdiagnozowano ciężkie lub nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju.

W ramach Szpitali Pomorskich funkcjonują dwa oddziały neonatologii i intensywnej terapii noworodka w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie. Mają pokoje laktacyjne, strefy rodzica, a także zatrudniają certyfikowanych konsultantów laktacyjnych, którzy będą współpracować z tworzonym bankiem mleka.

Jak mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy spółki, Szpitale Pomorskie planują w najbliższym czasie zawrzeć umowy o współpracy w zakresie udostępniania mleka z banku mleka kobiecego ze szpitalami z województwa pomorskiego.

Szpitale Pomorskie otrzymają to przedsięwzięcie prawie 415 tys. zł dotacji z Ministerstwa Zdrowia. Środki na ten cel pochodzą z Programu polityki zdrowotnej służącemu wykonaniu kompleksowego wsparcia dla rodzin ''Za życiem na lata 2017-2021'' w zakresie interwencji: Odżywianie mlekiem kobiecym noworodków i niemowląt poprzez utworzenie sieci banków mleka kobiecego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH