GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

Od 2017 r. położna POZ może sprawować samodzielną opiekę nad kobietą w przebiegu ciąży fizjologicznej w ramach kontraktu z NFZ. To dobra zmiana, bo wcześniej było to możliwe jedynie na warunkach komercyjnych, a położna nie mogła m.in. kierować ciężarnej na badania diagnostyczne, takie jak badanie krwi czy moczu. Przepis wydaje się jednak być martwym.
Jak informuje Magdalena Rozumek, p.o. rzecznika prasowego Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, w woj. wielkopolskim podpisane są dwie umowy na samodzielne prowadzenie ciąży, ale z danych oddziału wynika, że nie są one realizowane. Podobnie w województwie podlaskim. Jak podaje oddział Funduszu w Białymstoku, podpisano pięć umów, ale nikt nie realizuje tego świadczenia. W Małopolskim umowę podpisał jeden podmiot, do realizacji umowy zgłoszono dwie położne. W województwie śląskim dwa podmioty, w sumie trzy położne.
W Mazowieckim na podpisanie umowy na tzw. zakres skojarzony ze ''świadczenia położnej POZ w opiece nad kobietą w przypadku prowadzenia ciąży fizjologicznej", zdecydowały się jedynie dwa podmioty, które zgłosiły do realizacji tej usługi łącznie piętnaście położnych.
- Umowę na ten zakres można zawrzeć w każdym terminie, po złożeniu odpowiednich dokumentów, jednakże wnioski takie do oddziału nie wpływają. Kobiety w ciąży fizjologicznej mają zapewnioną opiekę przez położne POZ współpracujące z lekarzami położnikami prowadzącymi ciążę - informuje Rynek Zdrowia biuro prasowe MOW NFZ.
Utarło się, że specjalistą od ciąży jest ginekolog
Dr hab. Beata Pięta, prezes Polskiego Towarzystwa Położnych, wskazuje, że realizowanie tego typu świadczenia jest dla położnych nieopłacalne finansowo. Jak podaje, położna realizując opiekę nad ciążą fizjologiczną ma problem z bilansowaniem budżetu. Musi bowiem skierować pacjentkę na konsultacje do lekarza ginekologa- położnika oraz na badania USG. To właśnie te procedury generują u położnych dodatkowe koszty.
- Z drugiej strony pacjentki nie są świadome, że ciąża fizjologiczna mogłaby być prowadzona jedynie przez położoną. Utarło się u nas, że specjalistą od prowadzenia ciąży jest lekarz ginekolog. Na razie walczymy o to, żeby wszystkie kobiety ciężarne trafiały do położnej na edukację przedporodową. Tu też jest wiele do zrobienia - mówi Rynkowi Zdrowia dr hab. Beata Pięta.
Marzena Langner-Pawliczek, położna, ambasadorka kampanii ''Położna na medal'', wyjaśnia Rynkowi Zdrowia, że aktualnie przyszła mama może otrzymać od położnej wszystkie świadczenia związane z monitorowaniem zdrowia swojego i dziecka. Tak samo jak ginekolog, położna może rozpoznać ciążę, założyć kartę ciąży, pobierać materiał do badań, przeprowadzić badanie fizykalne czy KTG. Jednak zmiany, które wprowadził Fundusz nie do końca sprawdzają się w życiu.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- WT, 21:44 Kulinarnie nowinki NFZ do pobrania i posmakowania
- WT, 20:18 Szef Agencji Badań Medycznych będzie wyłaniany w drodze konkursu
- WT, 19:48 Pacjenci chcą, żeby NFZ sfinansował program diagnostyki genetycznej
- WT, 19:10 PFRON przeznacza ponad milion zł na wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych
- WT, 18:55 Sejm zajął się dostępem niepełnosprawnych do stron internetowych urzędów
- WT, 18:26 Wrocław: otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego
- WT, 18:07 Dyrektywa antyfałszywkowa: ruszył system weryfikacji autentyczności leków
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 3 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 4 NFZ bogatszy o 900 mln zł, ale pacjenci tego nie odczują?
- 5 Dzieci z ADHD leczymy inaczej niż w USA. Obawy wzbudza podawanie leku podobnego do amfetaminy
- 6 Lubelskie: szpitale powiatowe twierdzą, że nie sprostają ''spirali podwyżek"
- 7 W Słupsku można już zaszczepić wcześniaka przeciw RS
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych