Pełnomocnik rządu: nastolatki mają utrudniony dostęp do ginekologa i urologa

Nastolatki, bez zgody rodziców lub opiekunów, nie mogą iść na wizytę do ginekologa czy urologa - zwraca uwagę Małgorzata Fuszara, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania.

Fuszara zwróciła się o analizę problemu do ministra zdrowia.

Według pełnomocniczki rządu polskie prawo dopuszcza aktywność seksualną osób w wieku 15-18 lat, ale ich dostęp do lekarza, a tym samym do wykonywania badań na obecność chorób przenoszonych drogą płciową oraz do nowoczesnych metod antykoncepcyjnych jest utrudniony.

Zgodnie z przepisami o zawodach lekarza i lekarza dentysty przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych przez lekarza w stosunku do osoby małoletniej, wymaga zgody jego przedstawiciela ustawowego bądź, w niektórych okolicznościach, opiekuna faktycznego lub sądu opiekuńczego. W przypadku pacjentów, którzy ukończyli 16 lat konieczna jest również ich zgoda.

"Obecnie bez zgody przedstawiciela ustawowego nastoletni pacjenci nie mogą skorzystać z wizyty u ginekologa lub urologa. Nie mogą zatem skorzystać z porady lekarskiej, uzyskać informacji o swoim stanie zdrowia i wykonać potrzebnych badań. Problem ten może być szczególnie istotny w sytuacji, gdy konieczność badania lub innego świadczenia zdrowotnego wynika z przemocy seksualnej, której doznała osoba małoletnia" - podkreśla Fuszara w stanowisku przekazanym w poniedziałek (15 grudnia) PAP.

Pełnomocniczka zwróciła się do ministra zdrowia z prośbą o przekazanie informacji, czy resort analizował problem ograniczenia dostępu do świadczeń ginekologicznych i urologicznych nastolatków oraz czy widzi potrzebę zmiany prawa w tym zakresie.

W tej sprawie od kilku lat apelują do ministra organizacje pozarządowe. Wiosną Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton wraz z Kampanią Przeciw Homofobii (KPH) przygotowała raport nt. edukacji seksualnej i dostępu do usług ginekologicznych. Wynikało z niego m.in., że dużo problemów ze świadczeniami mają osoby poniżej 16. roku życia (które zgodnie z prawem potrzebują zgody rodziców czy opiekunów na badanie) oraz pacjenci pomiędzy 16. a 18. rokiem życia - w których przypadku współdecydują rodzice czy opiekunowie.

Według Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, każdego roku w Polsce kilkanaście tysięcy nastolatek zostaje matkami, ponieważ mają utrudniony dostęp do skutecznej antykoncepcji.

Resort zdrowia ma 30 dni na odpowiedź pełnomocniczce.

 

 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH