Pełnomocnik rządu: nastolatki mają utrudniony dostęp do ginekologa i urologa

Nastolatki, bez zgody rodziców lub opiekunów, nie mogą iść na wizytę do ginekologa czy urologa - zwraca uwagę Małgorzata Fuszara, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania.

Fuszara zwróciła się o analizę problemu do ministra zdrowia.

Według pełnomocniczki rządu polskie prawo dopuszcza aktywność seksualną osób w wieku 15-18 lat, ale ich dostęp do lekarza, a tym samym do wykonywania badań na obecność chorób przenoszonych drogą płciową oraz do nowoczesnych metod antykoncepcyjnych jest utrudniony.

Zgodnie z przepisami o zawodach lekarza i lekarza dentysty przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych przez lekarza w stosunku do osoby małoletniej, wymaga zgody jego przedstawiciela ustawowego bądź, w niektórych okolicznościach, opiekuna faktycznego lub sądu opiekuńczego. W przypadku pacjentów, którzy ukończyli 16 lat konieczna jest również ich zgoda.

"Obecnie bez zgody przedstawiciela ustawowego nastoletni pacjenci nie mogą skorzystać z wizyty u ginekologa lub urologa. Nie mogą zatem skorzystać z porady lekarskiej, uzyskać informacji o swoim stanie zdrowia i wykonać potrzebnych badań. Problem ten może być szczególnie istotny w sytuacji, gdy konieczność badania lub innego świadczenia zdrowotnego wynika z przemocy seksualnej, której doznała osoba małoletnia" - podkreśla Fuszara w stanowisku przekazanym w poniedziałek (15 grudnia) PAP.

Pełnomocniczka zwróciła się do ministra zdrowia z prośbą o przekazanie informacji, czy resort analizował problem ograniczenia dostępu do świadczeń ginekologicznych i urologicznych nastolatków oraz czy widzi potrzebę zmiany prawa w tym zakresie.

W tej sprawie od kilku lat apelują do ministra organizacje pozarządowe. Wiosną Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton wraz z Kampanią Przeciw Homofobii (KPH) przygotowała raport nt. edukacji seksualnej i dostępu do usług ginekologicznych. Wynikało z niego m.in., że dużo problemów ze świadczeniami mają osoby poniżej 16. roku życia (które zgodnie z prawem potrzebują zgody rodziców czy opiekunów na badanie) oraz pacjenci pomiędzy 16. a 18. rokiem życia - w których przypadku współdecydują rodzice czy opiekunowie.

Według Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, każdego roku w Polsce kilkanaście tysięcy nastolatek zostaje matkami, ponieważ mają utrudniony dostęp do skutecznej antykoncepcji.

Resort zdrowia ma 30 dni na odpowiedź pełnomocniczce.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH