Panie proszą panów... badajcie nasienie Temat pojawia się zazwyczaj dopiero, gdy para bezskutecznie stara się o dziecko i partnerka trafia do lekarza. Fot. Shutterstock

Według 54 proc. pytanych kobiet badanie nasienia powinien przeprowadzić profilaktycznie każdy mężczyzna planujący w przyszłości posiadanie biologicznego dziecka, wynika z badania IQS zrealizowanego na rzecz kampanii „Płodny Polak”. Takiego zdania jest z kolei tylko 38 proc. mężczyzn w Polsce.*

Tymczasem 94 proc. młodych Polaków w wieku 18-35 lat przyznaje, że nigdy nie zbadało swojego nasienia. Jako powód dlaczego tego nie uczynili najczęściej wskazują brak wiedzy, gdzie takie badanie mogą wykonać. Tak deklaruje tak bowiem blisko połowa młodych mężczyzn (47 proc.), którzy nigdy nie sprawdzili jakości swoich plemników.

Temat pojawia się zazwyczaj dopiero, gdy para bezskutecznie stara się o poczęcie dziecka i partnerka trafia do lekarza.

- W wielu przypadkach wykonanie profilaktycznego badania nasienia dostępnego w klinikach leczenia niepłodności mogłoby zaoszczędzić kobietom licznych badań i wizyt u specjalisty, a także pozwoliłoby rozpocząć odpowiednie leczenie, kiedy przyczyna bezowocnych starań o dziecko leży po męskiej stronie - mówi dr Grzegorz Mrugacz, ginekolog-położnik z Kliniki Bocian.

Jak wynika z badań dla kampanii „Płodny Polak” 17 proc. młodych mężczyzn, którzy nigdy nie poddali kontroli swoich plemników, deklaruje, że nie zrobiło tego, bowiem lekarz nie kierował ich na takie badanie. 16 proc. mężczyzn nawet nie wie, że można takie badanie wykonać - podaje biuro kampanii w informacji dla mediów.

Niektórzy panowie nie chcą dopuścić do siebie myśli, że niepłodność może ich dotknąć. Co ósmy młody Polak (12 proc.) jest przekonany, że ten problem go nie dotyczy, mimo że nie zdecydował się ani razu poddać badaniu nasienia. Z kolei 8 proc. młodych mężczyzn deklaruje, że nie skontrolowało swojego nasienia w obawie, że mogliby się okazać, że są bezpłodni.

- Niepłodność u mężczyzn nie daje wyraźnych symptomów, bez badań nasienia trudno ją zdiagnozować, a ta wiedza jest niezbędna, by móc podjąć odpowiednie działania, gdy ten problem zaistnieje. Jakość nasienia może także diametralnie zmienić się z czasem, chociażby pod wpływem negatywnych czynników środowiskowych i niewłaściwego stylu życia. Stąd tak ważna jest kontrola i profilaktyka w zakresie męskiej płodności - zaznacza Grzegorz Mrugacz.

Ustalona przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO) wartość dla prawidłowego nasienia jest wyraźnie niższa niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. W 1980 roku uznawano 60 mln plemników w 1 ml ejakulatu za prawidłową wartość koncentracji plemników w nasieniu. Obowiązująca od 2010 roku norma wskazuje już 15 mln/ml. Istotny wpływ na osłabienie jakości nasienia mają czynniki środowiskowe.

*Badanie opinii „Polscy mężczyźni o płodności” zostało zrealizowane przez IQS na zlecenie Kliniki Bocian na potrzeby kampanii „Płodny Polak” w dniach 17-20.05.2016 r. metodą Omnibus on-line przy wykorzystaniu techniki RTS.

Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy i obejmowała grupę 800 Polaków. Analizą objęto młodych mężczyzn w wieku 18-35 lat, którzy stanowili grupę 217 osób. Próba została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków w tym wieku pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH