Ordo Iuris: hospicjum perinatalne to więcej niż alternatywa dla aborcji "Ekspercka współpraca pomiędzy hospicjami prenatalnymi a szpitalami położniczymi, jest istotnym elementem tworzenia i utrwalania nowych standardów postępowania". Fot. Shutterstock

Lekarze powinni informować kobiety ciężarne o możliwości skorzystania z wsparcia hospicjów perinatalnych, gdy płód ma ciężkie wady - uważają przedstawiciele Instytutu Ordo Iuris. Ich zdaniem, są one więcej niż alternatywą dla aborcji.

Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris jest współautorem obywatelskiego projektu ustawy całkowicie zakazującej przerywania ciąży, pod którym zebrano już ponad 100 tys. podpisów.

W projekcie są zapisy uchylające dopuszczalne obecnie możliwości aborcji i zapisy nakładające na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących chore dzieci oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego.

Pakiet rozwiązań, który ma wspierać kobiety i ich rodziny przewiduje - jak wskazywano w czwartek - m.in. rozwój hospicjów perinatalnych. W placówkach tych wsparcia mogą szukać kobiety, które zdecydują się na urodzenia dziecka mimo wiedzy o śmiertelnych wadach rozwojowych. Pomoc ma wymiar zarówno wymiar medyczny jak i terapeutyczny.

Według Błażeja Kmieciaka z Instytutu Ordo Iuris trudno oszacować, ile hospicjów perinatalnych istnieje już teraz w Polsce. Jak wskazał, działają one głównie w dużych miastach, m.in. Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku i Poznaniu.

Kmieciak dodał, że perinatalne wsparcie hospicyjne oferowane jest w Polsce od 1999 r.; hospicja działają głównie w formie fundacji oraz dzięki wsparciu darczyńców; ich personel często pracuje "pro bono"; jedna z placówek otrzymała grant.

- Postulujemy, by hospicyjna opieka perinatalna była elementem utrwalonej w Polsce pięknej tradycji wsparcia hospicyjnego dla ludzi chorych - powiedział Kmieciak.

W jego ocenie, problemem jest to, że niewielu ginekologów i położników kieruje pacjentki do hospicjów perinatalnych, przekazując im jedynie informacje na temat możliwości usunięcia ciąży z powodu wad płodu. Podkreślał, że hospicja często określane są mianem alternatywy dla aborcji. - To ważne, ale my idziemy troszeczkę dalej - zaznaczył.

Jak mówił, idea hospicjum perinatalnego opiera się na tym, że kobieta, jej mąż, a przede wszystkim dziecko to podmioty, osoby objęte troską.

- Dziecko ma prawo do świadczeń medycznych na najwyższym poziomie, ale ma także prawo do godnej śmierci; nie śmierci zadanej przez narzędzia czy środek farmakologiczny, tylko do śmierci w ramionach matki - powiedział przedstawiciel Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH