Nowe standardy opieki okołoporodowej: czego mogą oczekiwać rodzące? Fot. Fotolia

Resort zdrowia przedstawił nowe przepisy regulujące procedury postępowania z ciężarnymi. Ich głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz utrzymanie dobrego stanu zdrowia matki i dziecka przy jak najmniejszej interwencji medycznej.

Na mocy nowelizacji ustawy o działalności leczniczej minister zdrowia nie ma określać standardów postępowania medycznego, lecz standardy organizacyjne opieki zdrowotnej w czasie ciąży, porodu i połogu oraz organizację opieki nad noworodkiem.

- Nowe organizacyjne standardy opieki okołoporodowej odpowiadają na głosy kobiet, domagających się poszanowania swoich praw i potrzeb w trakcie porodu i uwzględniają postulaty ekspertów - zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Przyjęte przepisy kładą nacisk na fizjologię ciąży i obniżenie medykalizację porodu.

- To dobra wiadomość dla kobiet - ocenił minister Józefa Szczurek-Żelazko i dodała, że szczególną opieką mają zostać objęte pacjentki z ciążą trudną i te, u których doszło np. do poronienia, urodzenia martwego lub ciężko chorego dziecka.

Łukasz Szumowski zwraca uwagę, że nowe przepisy są zbiorem praw należnych ciężarnym i dotyczą jedynie organizacji opieki zdrowotnej w czasie ciąży, porodu i połogu.

- Chodzi o to, by kobieta wiedziała, co jej przysługuje, co ją czeka w trakcie porodu i później. Dzięki temu sama mogła wybrać miejsce swojego porodu - wskazał szef resortu zdrowia.

Stosowanie standardów będzie weryfikowane
Nowe standardy w znaczącej części są powtórzeniem tego, co jest zapisane w obowiązujących przepisach. Jak jednak podkreśla resort zdrowia, do tej pory był problem z ich wyegzekwowaniem. To ma się teraz zmienić. Personel medyczny w placówkach, gdzie przyjmuje się porody, będzie musiał się zostać przeszkolony ze znajomości standardów, ich stosowanie w szpitalach ma też być weryfikowane.

Pomóc w tym ma też badanie satysfakcji pacjentek. Dzięki temu resort będzie mógł premiować placówki, gdzie poziom satysfakcji pacjentek będzie najwyższy.

Główny akcent w nowych przepisach położono na szeroki dostęp do znieczulenia, zapewnieniu intymności przy porodzie, wsparcia psychologicznego.

- Procedury postępowania okołoporodowego mają skupić się nad komfortem rodzącej. W tym zakresie ważne jest też podkreślenie prawa do obecności przy porodzie partnerów rodzących - mówił wcześniej Rynkowi Zdrowia minister Szumowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH