Nietrzymanie moczu to problem 10-15 proc. Polaków NIetrzymanie moczu dotyczy do 15 proc. Polaków, Fot. archiwum RZ

Nietrzymanie moczu, to dolegliwość z powodu, której cierpi aż 4 mln Polaków, z czego ponad połowa nie korzysta z niczyjej pomocy i leczy się we własnym zakresie - mówili eksperci w poniedziałek (22 czerwca) w Warszawie podczas konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Tygodnia Kontynencji.

Światowy Tydzień Kontynencji (kontynencja oznacza świadomą kontrolę nad oddawaniem moczu i stolca - PAP) obchodzony jest w tym roku w dniach 22-28 czerwca pod hasłem "Powiedz komuś, kogo to obchodzi". Ma to zachęcić pacjentów z nietrzymaniem moczu (w skrócie NTM) do dzielenia się swymi problemami z instytucjami i specjalistami, którzy mogą im pomóc w tym trudnym i wciąż uważanym za wstydliwy problemie.

- W ostatnio opublikowanym badaniu jednoznacznie wykazano, że jedynie 45 proc. kobiet, u których epizody nietrzymania moczu zdarzały się przynajmniej raz w tygodniu, próbowało szukać pomocy lekarskiej, pomimo że objawy te zdecydowanie pogarszały ich jakość życia. Jest to spowodowane poczuciem wstydu i zażenowania wynikającymi z pewnej intymności problemu - powiedział prof. Tomasz Rechberger, kierownik II Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Jego zdaniem dowodzi to, że wciąż niezbędna jest poprawa świadomości społecznej na temat nietrzymania moczu i możliwości skutecznego leczenia go. - Temu właśnie celowi służy Światowy Tydzień Kontynencji - zaznaczył specjalista.

Jak podkreślono w udostępnionym na konferencji najnowszym raporcie na temat nietrzymania moczu pt. "Pacjent z NTM w systemie opieki zdrowotnej 2015" problem ten dwukrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, a częstość jego występowania rośnie wraz z wiekiem. Po 75. roku życia cierpi z jego powodu już 75 proc. pań.

Jedną z przyczyn nietrzymania moczu jest tzw. pęcherz nadreaktywny (w skrócie OAB). Jak przypomniał prof. Rechberger, jest to zaburzenie gromadzenia i wydalania moczu, któremu towarzyszą trzy charakterystyczne objawy: parcia naglące, czyli nagła potrzeba oddania moczu, która jest trudna lub wręcz niemożliwa do opanowania, częste oddawanie moczu oraz oddawanie moczu w nocy (nokturia).

Objawy charakterystyczne dla OAB mogą pojawić się w przebiegu różnych schorzeń, np. w chorobach neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, w raku gruczołu krokowego, jako efekt uboczny radioterapii, ale w większości przypadków przyczyna tego schorzenia pozostaje nieznana.

Tomasz Michałek ze Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti" podkreślił, że nietrzymanie moczu można w większości przypadków skutecznie leczyć - farmakologicznie lub chirurgicznie, a w postaciach lekkich wystarczą ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla) czy trening pęcherza.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH