Niepłodny czy niepłodna? Niemal równie często zdarza się to obu płciom Co trzeci mężczyzna nie wie kiedy mamy do czynienia z niepłodnością i kogo może dotyczyć. Fot. archiwum

Co trzeci mężczyzna nie wie kiedy mamy do czynienia z niepłodnością i kogo może dotyczyć. Bardzo często „winą” za nieudane próby poczęcia dziecka obarcza się kobietę. Jest to mit, który nie ma potwierdzenia w badaniach. Problem ten dotyczy kobiet jak i mężczyzn w niemal równym stopniu - wynika z badań.

70 proc. Polaków twierdzi, że posiada wiedzę na temat sposobów walki z niepłodnością, większość z nich (64 proc.) za najskuteczniejszą metodę uważa pomoc lekarską - wynika z badania TNS przeprowadzonego na zlecenie marki dr Bocian*. Co dziewiąty Polak wskazuje natomiast, że by zwalczyć niepłodność należy prowadzić odpowiedni, zdrowy styl życia.

- Wyniki te pokazują, że większość z nas posiada jakąś wiedzę na temat problemu niepłodności i że świadomie, przynajmniej w teorii wie jak z tym problemem walczyć  - tłumaczy Marek Pięta, farmaceuta z firmy HAVAC, właściciela marki dr Bocian. - Po dokładnej analizie okazuje się, że zaledwie 11 proc. badanych wie co to jest wrogi śluz, uniemożliwiający transport nasienia do komórki jajowej oraz, że tylko co czwarty mężczyzna w wieku 20-49 lat wie co negatywnie wpływa na jego złą jakość - dodaje.

Czynniki, które niekorzystnie wpływają na jakość spermy znane są przede wszystkim trzydziestolatkom. 34 proc. mężczyzn przyznało, że spotkało się z tym problemem lub przynajmniej o nim słyszało - wynika z badania TNS Polska. Większą wiedzę na temat przyczyn i problemów niepłodności wykazują osoby z wyższym wykształceniem niż zasadniczym, odpowiednio 42 i 10 procent. Lepiej orientują się w tej kwestii również osoby, których rodzina doświadczyła długiego oczekiwania na ciążę.

Jak pokazują wyniki badań prof. Macieja Kurpisza, genetyka z Polskiej Akademii Nauk – nasienie Polaków ledwo mieści się w normach wskazanych przez WHO.

Po przebadaniu stu mężczyzn w wieku 19-35 lat okazało się, że w spermie badanych panów znajduje się zaledwie 40-50 mln plemników z jednej ejakulacji, a norma WHO to 39 mln plemników. Dla porównania u Kanadyjczyków jest to 60 mln plemników w jednym mililitrze spermy.

- Ponadto  problemem jest nie tylko liczba, lecz także jakość plemników, są wyraźnie mniej ruchliwe, niż powinny być. Nieprawidłowe parametry nasienia męskiego są główną przyczyną niepłodności męskiej. Wystarczy zmienić nawyki żywieniowe i  zadbać o zdrowie w połączeniu z odpowiednią suplementacją, by zwiększyć szansę na zapłodnienie - dodaje Marek Pięta.

Bardzo często przyczyn niepłodności należy doszukiwać się w sposobie stylu życia, złym odżywianiu, braku ruchu, a także w długotrwałym stresie, na który każdy z nas jest narażony. Warto podkreślić, że zdrowe pary mają tylko 20-25 proc. szans na zajście w ciążę w jednym cyklu owulacyjnym. Dopiero po roku aktywnych starań o dziecko para udająca się do lekarza może usłyszeć o niepłodności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH