NFZ o opiece nad kobietą w ciąży i dzieckiem w programie "Za życiem" NFZ chce, by w przypadku zdiagnozowania wad rozwojowych lub ciężkich chorób płodu kobieta i dziecko mogli liczyć na opiekę koordynowaną w ośrodkach II lub III poziomu referencyjnego. Fot. Shutterstock

Dostęp bez kolejki do świadczeń udzielanych kobietom w ciąży oraz koordynowaną opiekę nad dzieckiem do 3. roku życia - zapewni zarządzenie, które w poniedziałek (12 grudnia) ma przedstawić p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna. Przygotowano je w związku z ustawą o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem".

NFZ chce, by w przypadku zdiagnozowania wad rozwojowych lub ciężkich chorób płodu kobieta i dziecko mogli liczyć na opiekę koordynowaną w ośrodkach II lub III poziomu referencyjnego. Placówki takie są lepiej przystosowane do opieki nad kobietą i dzieckiem w przypadku ciąży z powikłaniami.

Fundusz wskazuje, że dzięki opiece koordynowanej zarówno kobiety, jak i nowo narodzone dzieci, będą miały zapewnioną kompleksową opiekę na każdym etapie ciąży, porodu oraz połogu. Będą mieć także pełny dostęp do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi, z uwzględnieniem standardów opieki medycznej nad ciążą powikłaną.

Kobiety będą miały też możliwość uzyskiwania konsultacji specjalistycznych bez kolejek.

Jak zaznacza NFZ, nowością będzie także wprowadzenie odrębnego świadczenia - dziecięcej opieki koordynowanej (DOK). Będzie ono obejmować zintegrowaną opiekę neonatologiczną, wielospecjalistyczną opiekę pediatryczną (zgodnie z indywidualnymi wskazaniami) oraz programy rehabilitacyjne dla dzieci.

Dziecięcą opieką koordynowaną zostaną objęte maluchy do ukończenia 3. roku życia, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu. Świadczenie to będzie przysługiwać także noworodkom urodzonym wcześniej niż w 33. tygodniu ciąży, klasyfikowanym jako noworodki VLBW (very low birth weight - bardzo niska urodzeniowa masa ciała).

- NFZ wprowadza jednocześnie zmiany w opiece ambulatoryjnej nad ciążą fizjologiczną, polegające na zróżnicowaniu i zwiększeniu finansowania świadczeń w poszczególnych okresach ciąży - zaznacza Fundusz w piśmie przesłanym PAP.

Nowe zasady mają też umożliwić położnym samodzielne prowadzenie ciąży fizjologicznej, zgodnie z indywidualnym wyborem pacjentki. - Umożliwi to prowadzenie ciąży fizjologicznej blisko miejsca zamieszkania ciężarnej - wskazuje NFZ.

NFZ podkreśla, że w pracach nad projektem zarządzenia i wprowadzeniem nowych rozwiązań uczestniczyło wielu konsultantów z dziedziny położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, neurologii, rehabilitacji, psychologii i psychiatrii, pediatrii oraz pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH