Metoda in vitro: w lipcu mają być gotowe rekomendacje dla laboratoriów W lipcu mają być gotowe zasady postępowania z materiałem biologicznym w laboratoriach IVF, Fot archiwum RZ

W lipcu mają być gotowe zasady postępowania z materiałem biologicznym w laboratoriach IVF. Pracuje nad nimi grono ekspertów, którzy zgodnie podkreślają, że bezpieczeństwu pacjenta służy nie tylko stosowanie spójnych standardów, ale również efektywne ich monitorowanie.

Do grupy, którą powołano w celu opracowania dokumentu, należą przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka, Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości.

- Nadrzędnym celem jest edukacja oraz podnoszenie standardów leczenia niepłodności w Polsce. Przystąpiliśmy do pracy nad rekomendacjami mając na uwadze, jak ważne dla bezpieczeństwa pacjentów jest nie tylko stosowanie spójnych standardów, ale również efektywne ich monitorowanie - podkreśla prof. Sławomir Wołczyński, ekspert Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka.

Standardy szyte na miarę
Dr Katarzyna Kozioł, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu zapewnia, że eksperci dokładają starań, aby opracowywane rekomendacje stanowiły zbiór wytycznych możliwych do implementacji w każdym ośrodku medycyny rozrodu w Polsce.

- Oznacza to, że nie tylko musimy mieć na uwadze technologie wykorzystywane w poszczególnych laboratoriach, ale także obrać odpowiedni stopień szczegółowości naszych wskazań. Chcemy bowiem, żeby były one precyzyjne, ale jednocześnie na tyle uniwersalne, aby mogły być szeroko implementowane - zwraca uwagę w rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr Kozioł.

Eksperci muszą skupić się na opracowaniu spójnych standardów jakości procedur w laboratoriach IVF. Jak zauważa prezes PTMR, ważne jest zachowanie umiaru, bo zbyt dużo procedur paraliżuje system. Dlatego eksperci będą starać się, by ich liczba nie była nadmierna, a wszystkie użyteczne.

- Już w tej chwili funkcjonują standardy leczenia niepłodności w Polsce opracowane i obecnie aktualizowane przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu. Natomiast powstające procedury zapewniające jakość w laboratoriach przeprowadzających zapłodnienie pozaustrojowe, to kolejny krok w kierunku dążenia do zapewnienia wysokich standardów leczenia niepłodności w Polsce - wyjaśnia dr Katarzyna Kozioł.

Rekomendacje - także dla administracji
Wspólne stanowisko - przygotowane przez grupę ekspertów w składzie: prof. Robert Spaczyński (przewodniczący), prof. Waldemar Kuczyński, prof. Rafał Kurzawa, prof. Sławomir Wołczyński, dr Katarzyna Kozioł, dr Anna Janicka - będzie materiałem informacyjno-edukacyjnym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH