MZ wyjaśnia sytuację dot. standardów opieki okołoporodowej Standardy opieki okołoporodowej będą nadal obowiązywały - zapewnia MZ Fot. PTWP

W związku z kolejnymi publikacjami prasowymi, MZ opublikowało w piątek (30 czerwca) na swojej stronie internetowej informację, w której ponownie wyjaśnia, że nie zlikwidowało standardów opieki okołoporodowej.

"Pracujemy nad polepszeniem tej opieki. Wielokrotnie zapewnialiśmy, że nowe standardy organizacyjne w opiece okołoporodowej nie pogorszą sytuacji rodzących kobiet. Wręcz przeciwnie - chcemy, aby nowe przepisy były jeszcze bardziej satysfakcjonujące" - czytamy na stronie resortu zdrowia.

MZ wskazuje, że nowelizacja ustawy o działalności leczniczej "w żaden sposób nie zagraża jakości opieki na oddziałach położniczych. Wprowadza jedynie rozróżnienie między standardami organizacyjnymi a wytycznymi i zaleceniami postępowania medycznego - są to dwa różne obszary (zapis „standardy postępowania medycznego” został zmieniony na „standardy organizacyjne opieki zdrowotnej”)".

Dzięki temu uporządkowane mają zostać kwestie dotyczące wydawania i stosowania wytycznych i zaleceń postępowania, które dotyczą diagnostyki i leczenia oraz organizacji opieki zdrowotnej.

MZ zaznacza, że do końca 2018 r. powstanie nowe rozporządzenie, które określi standardy organizacyjne opieki zdrowotnej (w tym np. sposób organizacji pracy, relacje personel-kobieta rodząca, prawa kobiet rodzących).

Zalecenia postępowania medycznego będą przygotowywane przez towarzystwa naukowe. Minister zdrowia będzie je ogłaszał w obwieszczeniu. Ustawa, która to umożliwi (ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;Dz. U., poz. 759), wejdzie w życie 1 lipca br.

"Standardy opieki okołoporodowej będą nadal obowiązywały - zmieni się jedynie forma, w której zostaną określone. Idea standardów opieki okołoporodowej zostanie zachowana. Nie zamierzamy likwidować tego, co jest osiągnięciem ostatnich lat, czyli poprawy opieki okołoporodowej. Chcemy natomiast ulepszyć ją tam, gdzie jest to możliwe" - czytamy w informacji resortu zdrowia.

Więcej: mz.gov.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH