MZ: program in vitro dla 15 tys. par, ponieważ taka jest skala potrzeb

Program in vitro przewidziano dla 15 tys. par, ponieważ taka skala potrzeb wynika z szacunków - poinformował w czwartek (21 marca) wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. Zapewnił, że jeżeli będzie taka potrzeba i będą na to środki, to program będzie rozszerzony.

Wiceminister zdrowia w czwartek (21 marca) w Sejmie przedstawił informację bieżącą ws. prawnego uregulowania zasad nadzoru nad działalnością klinik leczenia niepłodności, banków komórek jajowych i nasienia oraz leczenia niepłodności metodami wspomaganego rozwoju.

Przedstawiciel wnioskodawców klubu poselskiego Ruch Palikota Halina Szymiec-Raczyńska podkreśliła, że przyjęty w środę przez resort zdrowia program in vitro to sukces i krok w dobrym kierunku, jednak zaznaczyła, że nadal brakuje uregulowań ustawowych w tym zakresie. Zwróciła uwagę na brak nadzoru ministerstwa nad procedurami in vitro w Polsce oraz brak rejestru klinik i banków tkanek i komórek.

- Zarodki są tworzone nie wiadomo gdzie i nie wiadomo jakie są ich dalsze losy, czy są niszczone - mówiła. Przypomniała, że Ruch Palikota złożył w Sejmie kilkanaście miesięcy temu projekt ustawy o in vitro.

Wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki zapewnił, że prywatne ośrodki zajmujące się in vitro nie są poza kontrolą, ponieważ "minister zdrowia ma prawo kontroli w przypadku wszystkich podmiotów leczniczych w naszym kraju".

Wyjaśnił, że w programie zdrowotnym in vitro wpisano wymogi dla ośrodków, które będą realizatorami programu.

- Jako twórcy programu zadbaliśmy o takie wymogi prawne i konkursowe, które stworzą najwyższe standardy - mówił. Zaznaczył ponadto, że określono, iż "jeżeli nie zostaną wykorzystane zarodki z poprzedniego cyklu, to nie będą mogły być tworzone nowe, a kliniki będą musiały zapewnić bezpieczne przechowywania zarodków". Odnosząc się do wątpliwości posłów, zapewniał, że mrożenie zarodków nie niszczy ich i jest metodą powszechnie stosowaną.

Poinformował ponadto, że resort zwrócił się do koncernów farmaceutycznych o złożenie wniosków o refundację leków stosowanych w procedurze in vitro, co spotkało się z ich dużym zainteresowaniem. - Mam nadzieję, że niedługo te leki będą refundowane - mówił.

Posłowie dopytywali o szczegóły zaprezentowanego dzień wcześniej programu zdrowotnego in vitro, m.in. o kryteria przystąpienia przez pary do programu czy sposób wyboru ośrodków, które będą program realizowały.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH