Łódź: wzorcowa klinika programu prokreacyjnego już w grudniu w ICZMP Pracujemy przez 24 godziny na dobę, aby 22 grudnia odbyło się oficjalne otwarcie Kliniki Diagnostyki i Leczenia Niepłodności - mówi prof. Maciej Banach, szef ICZMP . Fot. Shutterstock

Pierwsza w kraju referencyjna Klinika Diagnostyki i Leczenia Niepłodności, która ma być wzorcową jednostką w programie prokreacyjnym Ministerstwa Zdrowia, zostanie otwarta w grudniu w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi - poinformował dyrektor ICZMP prof. Maciej Banach.

PAP: Jeszcze w tym roku w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki ma powstać referencyjna klinika programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce. Jak wyglądają przygotowania do jej otwarcia?
Maciej Banach: Pracujemy przez 24 godziny na dobę, aby 22 grudnia odbyło się oficjalne otwarcie Kliniki Diagnostyki i Leczenia Niepłodności. Trwają rozległe prace modernizacyjne w przyszłej klinice, a jednocześnie prace adaptacyjne w poradniach, które znajdą się w jej bliskim sąsiedztwie. Wszystko po to, by zapewnić kompleksowe podejście do problemu; tak aby kobieta bądź para, która trafia do nas, była odpowiednio diagnozowana i natychmiast kierowana do kliniki. Założeniem programu jest, by diagnostyka z udziałem całego zespołu specjalistów odbywała się bez zbędnej zwłoki, by jak najszybciej wdrożyć potencjalny harmonogram działań związanych z leczeniem choroby bądź zaburzenia powodującego niepłodność u kobiety bądź mężczyzny.

- Jakie środki przewidziało Ministerstwo Zdrowia na uruchomienie kliniki w ICZMP?
- Ministerstwo w tym roku przyznało łódzkiemu instytutowi ponad 1,9 mln zł na zakup sprzętu i inwestycje w ramach "Programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce w latach 2016-2020". Pod koniec listopada w MZ ma odbyć się spotkanie dotyczące sposobu wydatkowania tych środków i funkcjonowania samego programu. Przewidziano także drugą część finansowania - na wyposażenie kliniki - ze środków europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Konkurs ma się odbyć pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. Liczymy na kwotę ok. 5 mln.

- Na czym będzie polegać szczególna rola ICZMP w programie prokreacyjnym, o której wspominał m.in. wiceminister Jarosław Pinkas?
- Sam program prokreacyjny jest bardzo ważną częścią polityki zdrowotnej państwa, a Matka Polka ma stworzyć pierwszą w kraju jednostkę tak kompleksowo zajmującą się problemem niepłodności. Będziemy szkolili, wymieniali się wiedzą z innymi ośrodkami. Program ochrony zdrowia prokreacyjnego powstał w konkretnym celu - aby ponad 90 proc. par, u których występuje niepłodność, mogło dzięki najnowszym osiągnięciom medycyny zajść w ciążę. To cel naszej kliniki.

- Czy ICZMP jest przygotowany do takiej roli?
- Myślę, że w skali kraju jesteśmy najlepiej do tego przygotowaną jednostką. Nowa klinika pozwoli nam skonsolidować całą opiekę diagnostyczną i medyczną nad kobietą z niepłodnością, chociaż faktycznie już teraz taką opiekę zapewniamy - mamy endokrynologów, ginekologów, immunologów, chirurgów i psychologów. Program prokreacyjny pozwoli te świadczenia medyczne skonsolidować, usprawnić i z pewnością wypracować nowe standardy postępowania z pacjentami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH