GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

Pod względem cięć cesarskich wyprzedzamy niemal cała Europę. Polki nie są jednak bardziej obciążone problemami zdrowotnymi, które wyjaśniały by ten trend. Wręcz przeciwnie - rodzą w najbardziej optymalnym okresie życia. Odsetek porodów po 35 roku życia stanowi w kraju ok. 15 proc., wobec ponad 36 proc. we Włoszech czy 37 w Hiszpanii.
Z najnowszego raportu Euro-Peristat, który zawiera kompleksowe dane dotyczące opieki okołoporodowej, jasno widać jak w ciągu ostatnich dwóch dekad lawinowo wzrosła liczba wykonywanych w kraju cięć cesarskich. Od 2000 roku odsetek ten wzrósł z 19,6 proc. do 42,2 proc. w 2014 r.
- Najnowsze dane wskazują, że odsetek ten obecnie sięga 43,9 proc. - mówi dr Tomasza Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Jak wynika z raportu, odsetek urodzeń przez cesarskie cięcie w Polsce jest dużo wyższy od średniej europejskiej, która wynosi ok. 27 proc. i ponad dwukrotnie wyższy niż w państwach przodujących w opiece okołoporodowej, takich jak: Finlandia (16, 4 proc.), Norwegia (16, 5 proc.) i Islandia (16,1 proc.). Polska w zestawieniach statystycznych urodzin przez cesarskie cięcie znajduje się na ostatnich miejscach wraz z Bułgarią (43 proc.), Rumunią (45,9 proc.), Węgrami (39 proc.) i Cyprem (56,9 proc.).
Najwięcej cesarskich cięć wykonuje się w województwach łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim. W 2017 r. w łódzkim ponad 51 proc. porodów zakończyło się cesarką, w świętokrzyskim 51 proc. Na Podkarpaciu było ich jeszcze więcej, bo 52 proc.
Nieco mniej cesarskich cięć przeprowadzono w województwie podlaskim, gdzie do takich procedur doszło w ok. 49 proc. przypadków. Na Dolnym Śląsku w ten sposób zakończono 47 proc. ciąż. Najmniej cięć cesarskich wykonuje się na Pomorzu - tu odsetek ten wynosi 32 proc.
Cięcie profilaktyczne
Za operacyjnym porodem muszą przemawiać względy medyczne, ale - w ocenie lekarzy - w Polsce rosnącym problemem są tzw. "cesarki na życzenie". Dr Tomasz Maciejewski przyznał, że tendencja wzrostowa porodów zakończonych w ten sposób nie oznacza, że mamy w kraju epidemie ciąż patologicznych; raczej jest to efekt presji ze strony rodzących na personel medyczny.
- Lekarze wolą profilaktyczne cięcie niż oskarżenie o narażenie życia pacjentki lub jej dziecka. W razie ewentualnych komplikacji przy porodzie mogą zostać oskarżeni o błąd w sztuce. Nikt zaś nie idzie do sądu z pozwem przeciwko lekarzowi za to, że przeprowadził cięcie cesarskie - podkreślał.
Fakty są takie, że ginekolodzy-położnicy są jednymi z najczęściej oskarżanymi specjalistami. Znaczący odsetek spraw i postępowań toczących się na przestrzeni ostatnich lat w dużej mierze dotyczy właśnie świadczeń z zakresu położnictwa i ginekologii.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- 4
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 20:30 CEM podało wyniki Lekarskiego Egzaminu Końcowego w sesji wiosennej
- 19:55 Stacja pogotowia w Szczecinie z fantazją podjęła się internetowego wyzwania – 10 lat to dla nas za mało
- 19:01 W Zielonej Górze powstanie liceum uniwersyteckie o profilu medycznym?
- 18:35 W Bułgarii rośnie liczba zachorowań na odrę, ogniska choroby w romskich dzielnicach
- 18:10 Pobyt rodziców przy dziecku w szpitalu na komisji sejmowej - było dużo o kosztach. Czy 10 zł to gigantyczna kwota?
- 17:50 Rybnik: do wiosny prace w pierwszym budynku dawnego kompleksu szpitalnego
- 17:20 NFZ jak ZUS? Cieszyński o powodach centralizacji kontroli
- 1 Grożenie, że szpitale powiatowe zostaną zamknięte, to strachy na Lachy
- 2 Pacjenci skarżą się, że terminy planowanych przyjęć zbyt często są przekładane
- 3 Ministerstwo Zdrowia: e-skierowania pozwolą na lepsze wykorzystanie zasobów i monitorowanie kolejek
- 4 Resort zdrowia chce ulepszyć proces "przewidywania zła" u sprawców przestępstw. Czy to realne?
- 5 Bydgoszcz: konflikt w szpitalu. Nagranie rozmowy dyrektora ze związkowcem odsłuchały tysiące osób
- 6 Kraków: od 1 września zakaz palenia węglem i drewnem także w kominkach i ciężkich grillach
- 7 Szef Agencji Badań Medycznych będzie wyłaniany w drodze konkursu
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych