Kłopoty z płodnością powodują wyjątkowy stres

W piątek (4 lipca) w Warszawie rozpoczęła się konferencja "Niepłodność - plagą zdrowotną XXI w." Zdaniem specjalistów kłopoty z płodnością to dla wielu osób jedne z najbardziej stresogennych sytuacji życiowych. W Polsce z tym problemem boryka się co najmniej 1 mln par.

Konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii, prof. Stanisław Radowicki przytoczył dane Światowej Organizacji Zdrowia, z których wynika, że 80 mln par na świecie ma trudności z płodnością. W Polsce z tym problemem boryka się co najmniej 1 mln par. Są to te osoby, które co najmniej od roku mimo starań nie mogą uzyskać ciąży i doczekać się potomstwa.

- To wyjątkowo stresująca sytuacja dla osób, które chcą mieć dzieci, ale z przyczyn od nich niezależnych nie mogą się ich doczekać - powiedział kierownik katedry biomedycznych podstaw rozwoju i seksuologii Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Zbigniew Izdebski.

Jego zdaniem jednym z powodów jest ogromna presja społeczna otoczenia, szczególnie najbliższej rodziny, która oczekuje od młodej pary potomstwa. Wynika to z tego, że aż 82 proc. Polaków uważa, że szczęście rodzinne jest najważniejsze - wykazały przeprowadzone w lipcu 2011 r. badania CBOS. - A szczęście rodzinne w znacznym stopniu zależy od posiadania dzieci - dodał.

Dla par, które nie mogą się doczekać potomstwa, najbardziej stresujące są święta Bożego Narodzenia, kiedy najczęściej składa się życzenia, żeby wreszcie urodziło się im dziecko. - W ogóle ten okres roku dla nas wszystkich z różnych powodów jest najbardziej konfliktogenny. Po świętach mamy w poradniach najwięcej pacjentów, którzy twierdzą, że dłużej już tego nie wytrzymają - podkreślił specjalista.

Prof. Izdebski przytoczył dane, z których wynika, że przedłużające się oczekiwanie na dziecko aż u 60 proc. par wywołuje między partnerami chłód emocjonalny. Częściej dochodzi między nimi do nieporozumień i coraz bardziej ujawnia się lęk przed niepłodnością.

Związany z tym stres może być tak silny, że kłopoty z płodnością jeszcze bardziej się pogłębiają. Na przykład u niektórych mężczyzn pogarsza się jakość nasienia. Jednocześnie u obojga partnerów spada zadowolenie z życia seksualnego, ponieważ seks zostaje sprowadzony głównie do prokreacji.

Prof. Radowicki podkreślił, że kłopoty z płodnością nie są tylko negatywnym przejawem współczesnego życia. - Zawsze występowały i ludzie w poszczególnych epokach różnie sobie z nimi radzili. Dziś jesteśmy w o tyle lepszej sytuacji, że mamy do dyspozycji wiele skutecznych metod tzw. wspomaganego rozrodu - dodał.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH