Klinika Gyncentrum składa skargę na urzędników z Sosnowca W zeszłym tygodniu urzędnicy w Sosnowcu podjęli decyzję, dotyczącą realizatorów miejskiego programu in vitro. Fot. Gyncentrum

W Sosnowcu protesty związane z miejskim programem dofinansowań in vitro. Katowicka Klinika Gyncentrum, która była jednym z uczestników konkursu złożyła skargę m.in. do UOKiK na decyzję urzędników. Zdaniem Gyncentrum kryteria wyboru realizatorów były niejasne i nie brały pod uwagę np. skuteczności klinik w podobnych programach w innych miastach.

W zeszłym tygodniu urzędnicy w Sosnowcu podjęli decyzję, dotyczącą realizatorów miejskiego programu in vitro. Spośród 6 ośrodków, które wystartowały w konkursie, ostatecznie wybrano 2 placówki - z Krakowa i Białegostoku.

Klinika Gyncentrum z Katowic, jeden z uczestników konkursu, uznała decyzję urzędników za wątpliwą. Placówka zarzuca miastu niejasne kryteria wyboru klinik, w których teraz mają być leczone pary.

- Przy wyborze realizatorów programu całkowicie zignorowano działające od lat placówki z województwa śląskiego, mające udokumentowane doświadczenie i skuteczność w tego typu zabiegach. Nie wzięto pod uwagę ośrodków technologicznie zaawansowanych, posiadających wszystkie niezbędne certyfikaty i rekomendacje. Pominięto przy tym także ośrodki, które realizują już z sukcesem miejskie projekty dofinansowań in vitro - mówi dr n. med. Anna Bednarska-Czerwińska z Kliniki Gyncentrum.

- Niezrozumiałe dla nas jest także to, dlaczego parom proponuje się leczenie w klinice poza województwem śląskim, narażając pacjentów na koszty dojazdów albo w klinice, która w Katowicach wykonuje procedury in vitro od nieco ponad tygodnia - dodaje.

W ocenie Gyncentrum, taka decyzja Sosnowca może wpłynąć na powodzenie projektu. Z racji tego, że uczestnikom konkursu nie dano możliwość odwołania się od decyzji miasta, w poniedziałek (13 marca) Gyncentrum złożyło skargę na decyzję urzędników do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych właściwego w sprawach o naruszenie finansów publicznych rozpatrywanych przez Regionalną Komisję Orzekającą.

- Chcemy wiedzieć, na jakiej podstawie wybrano realizatorów programu, jakie były kryteria, jak oceniano doświadczenie i skuteczność dotychczas realizowanych zabiegów w tych ośrodkach, gdzie rzeczywiście będą leczeni sosnowiczanie - mówi dr Bednarska - Czerwińska.

Ale skarga na decyzję urzędników to nie jedyny krok kliniki. W poniedziałek Gyncentrum uruchomiło także autorski program dofinansowań in vitro, który skierowany jest do mieszkańców Sosnowca. W bezprecedensowej decyzji ośrodek zdecydował się przeznaczyć 200 tys. na dofinansowanie do zabiegów dla 40 par.

Oznacza to, że pary otrzymają po 80 proc. dofinansowania do jednej procedury in vitro. Maksymalna liczba zabiegów, które pokrywa dofinansowanie to 3 zabiegi. To pierwsza tego typu inicjatywa prywatnej kliniki w Polsce.

Warunki udziału w autorskim programie in vitro Gyncentrum są takie same jak warunki udziału w programie miejskim w Sosnowcu - zapewnia pomysłodawca. Mogą do niego zgłaszać się pary mieszkające na stałe w Sosnowcu, które pozostają w związku małżeńskim lub partnerskim. Kobieta powinna mieć pomiędzy 23-40 lat, przy czym w medycznie uzasadnionych przypadkach górna granica może wynosić 42 lata. Pary powinny mieć za sobą także udokumentowane leczenie niepłodności niższego rzędu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH