Kampania ruszyła: jesteś w ciąży - nie pal papierosów, nie pij alkoholu

W województwie śląskim rozpoczyna się kampania informacyjna o skutkach palenia papierosów, picia alkoholu, a także używania innych substancji psychoaktywnych w trakcie ciąży.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, kampania będzie skierowana do kobiet w wieku od 15 do 49 lat, a także ich rodzin, lekarzy, nauczycieli oraz 40 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Ma uświadomić, jak szkodliwe są takie zachowania dla rozwijającego się w łonie kobiety dziecka. Kampania ma charakter ogólnopolski, a 85 proc. potrzebnych na nią funduszy, czyli ponad 10 mln zł, wydał rząd szwajcarski.

W województwie śląskim inaugurację akcji poprzedzono przeprowadzeniem ankiety w 41 szpitalach. Jej wyniki włączono do ogólnopolskiego badania. Wynika z nich, że ponad 7 proc. kobiet w ciąży pali papierosy, mimo iż 90 proc. wie, że szkodzi to dziecku.

Alkohol pije co dziesiąta ciężarna. Niemal wszystkie przyszłe matki wiedzą, że picie dużych ilości alkoholu jest bardzo szkodliwe dla dziecka, ale tylko 62 proc. jest świadoma, że szkodzą mu także niewielkie ilości. Niepokojący jest fakt, że aż 56,5 proc. ciężarnych nie uzyskało od lekarza informacji na temat skutków spożycia alkoholu w ciąży.

Więcej: www.gazeta.pl

Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że o ile większość kobiet ma świadomość negatywnego wpływu palenia na rozwój płodu, to ich wiedza dotycząca szkodliwości picia alkoholu jest zdecydowanie niższa.

- Nadal wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu. Niektóre są zdania, że picie w ogóle nie jest ryzykowne - przyznaje Jan Bondar i dodaje, że dzieje się tak m.in. dlatego, że ponad połowa przyszłych mam nie uzyskała od lekarza informacji na temat skutków spożycia alkoholu w ciąży.

Nasz rozmówca zwraca uwagę, że są przypadki, gdy to w gabinecie lekarskim ciężarna dowiaduje się, że picie małej ilości alkoholu jest w tym okresie dopuszczane, a nawet zalecane... - W konsekwencji w 2012 r. u 0,5 proc. badanych dzieci z wadami wrodzonymi stwierdzono cechy FAS (Fetal Alcohol Syndrome - red.) - tłumaczy rzecznik GIS.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH